800 Milyon Dolar Tazminat

977

ABD’de festival bünyesinde düzenlenen konser sırasında bir otelin 32. katından konser alanını taramış, saldırıda 58 kişi ölmüş, 800’den fazla kişi yaralanmıştı. O saldırının kurbanlarına ve yakınlarına 800 milyon dolar ödenecek.

Feci olay 2017 yılında Nevada eyaletindeki Las Vegas kentinde yaşanmıştı. Bir otel odasının penceresinden saldırı düzenlenmiş ve saldırı country müzik festivali sırasında gerçekleştirilmişti.

Stephen Paddock (64) adlı saldırgan MGM Resorts International bünyesindeki Mandalay Bay Oteli’nin 32. katından aşağıdaki konser alanını otomatik silahlarla ateş altına almıştı. Saldırıda 58 kişi ölmüş, 800’den fazla kişi yaralanmıştı. Saldırgan Stephen Paddock dakikalar süren atıştan sonra polisin gelmesinden önce odasında intihar etmişti. Yapılan incelemelerde Paddock’un kiraladığı odada çok sayıda silah ve mühimmat ele geçirilmişti.

Bu saldırı sonrasında başlatılan hukuki süreç tamamlandı ve silahlı saldırının kurbanlarına rekor tazminat verilmesi karara bağlandı. Parayı saldırının düzenlendiği otel zinciri MGM ve sigortacılarının ödeyeceği belirtildi.

4 bin 400 kişiye 800 milyon dolar   

Kararda toplamda 4 bin 400 kişiye 800 Milyon Dolar tazminat ödenmesinde mutabık kalındı. Sorumluluk kabul etmeyen MGM oteller zinciri 49, şirketin sigortacıları ise, 751 milyon dolar ödeyecek. Yapılan anlaşmaya göre saldırıda zarar gördüğünü belirten ancak fiziksel bir yara almayan herkese 5 Bin Dolar verilecek. Para her bir kurbana ve yakınına değişen miktarlarda ödenecek. ABD polisi yaptığı soruşturmada polis saldırının neden yapıldığına dair bir açıklama sunamadı. (NTV)