Kalkmayacak Uçak Yolcularına Son Çağrı

1244

Coronavirus nedeniyle büyük bir darbe yiyen havayolu şirketleri kasalarına biraz para girsin diye her yolu deniyor. Örneğin… Uçakta yediğiniz yemekleri çok mu özlediniz? Derdiniz bu olsun: Sipariş edin evinize gelsin! Bu bir şaka değil.

Çünkü, uçuş sayıları azalan ve hijyen önlemleri nedeniyle uçaklarda kısıtlayıcı tedbirler uygulamak zorunda olan havayolu şirketleri, fark yaratarak dikkat çekmek ve biraz ‘nefes alabilmek’ için büyük çaba harcıyor. İlginç fikirlerle. Bu da onlardan birisi.

Thai Airways

İlk orijinal girişim daha krizin ilk günlerinde, nisan ayında, sote karides ve kimyonlu dana fileto stoklarını eritebilmek için ‘paket servisi’ uygulaması başlatan Thai Airways’den geldi. Gerçi sonradan başka şirketlerin de uyguladığı bu yöntem Thai’nin borçlarını ödemesi için yeterli olmadı tabii ki. Şirket uluslararası uçuşları askıya aldı ve iflas talebinde bulundu. Ancak yönetim umudunu hâlâ yitirmedi ve Bangkok Havalimanı’ndaki şirket merkezinin ikinci katını lokantaya çevirdi. Girişte müşterilere sembolik bir ‘biniş kartı’ veriliyor. Herkes Economic Class veya Business Class koltuklarda yerini alıyor. Servisi klasik üniformalarıyla Thai kabin ekibi yapıyor. Yemeklerin bir özelliği yok. Carbonara soslu makarna veya ‘tikka’ tavuk gibi ‘ekonomik’ yemekler (zaten fiyatlar da ucuz, tabağı yaklaşık 30 TL). Maksat yemek yemek değil, nostalji yapmak.

Bir yere gitmeyen uçağa 7 bin yolcu

Aynı maksatla (yani nostaljiyi gelire çevirmek için) Avustralya havayolları şirketi Quantas, normalde Business’de servis edilen ne varsa satışa çıkardı. 130 TL gibi küçük bir bedel (ya da birikmiş puan) karşılığında eskiyi özleyen müşteriler, içinde bir adet pijama, çikolatalı bisküvi, bir tane aromalı çay poşeti ve bir küçük paket de kavrulmuş badem bulunan bir Care Pack satın alabiliyorlar. Gene Business müşterilerine verilen ve içinde yüz temizliği için kremler, uyku maskesi, mini diş macunu ve fırça, uzun yol çorapları ve kulak tıkacı olan paketler de satışa sunulmuştu ama, bir kişi en çok 10 paket alabilir denmesine rağmen, şirketin bütün stokları bir kaç saatte tükendi.

Quantas

Ama bu yaratıcı önlemlerin en yaratıcısı Tayvan’ın başkenti Taipei’deki Songshan Havalimanı’ndan geldi. Havalimanı temmuz ayında “uçmayacak bir uçak yolculuğu” organize etti. Kalkmayacak olan bir uçağa binecek ve kurayla belirlenecek 60 talihli arasına girebilmek için tam 7 bin kişi müracaat etti. Talihliler bekleme salonuna alındı, anonslar yapıldı, biniş kartları dağıtıldı, hostesler yolcuları uçağın kapısında karşıladı, herkes yerini aldı. Ve tabii China Airlines uçağı yerinden kıpırdamadı, ama olsun, 60 yolcu böylece nostalji yaptı biraz.

Lüksemburg Luxair şirketi ise, daha iddialı bir projeye imza attı. Biri Boeing 737-900 iki uçağını ‘uçan sanat galerisi’ haline getirdi. Maksat sanat ve uçak severlere ‘özel bir uçuş deneyimi yaşatmak’ idi. Tasarım işi Sumo adıyla tanının sanatçı Christian Pearson’a verildi. 25 Temmuz’da tanıtılan ilk uçak renkli doğa manzaraları ve stikerler, hayali insan figürleri ve ‘feel good’ (insanların kendini daha iyi hissetmesini sağlayan) cümlelerle süslendi. Uçağın içinde ise Lüksemburglu sanatçının eserleri kullanıldı. Sanat acaba krizdeki havayolları şirketlerini kurtarabilir mi? Bilinmez. Ama denemeye değer en azından…