Covid-19 Olduysan Bu Cennete Girebilirsin

1027

Brezilya açıklarındaki Fernando de Noronha takımadaları 21 volkanik adadan oluşuyor. Tam bir turizm cenneti. Coronavirus nedeniyle adalara giriş çıkış 5 aydır yasaktı, ancak yeniden turizme açıldı. Ama bu adaya gidebilmek için çok katı ve olmazsa olmaz bir şart var: Daha önce Coronavirus geçirdiğinizi ispat etmek! Evet, yanlış okumadınız Covid olup iyileşmiş olma şartı…

Muhteşem beyaz kumsalları, masmavi denizi ve yemyeşil bitki örtüsüyle . Fernando de Noronha’nın, üzerinde yerleşim olan tek adası 1 Eylül’de turizme yeniden açıldı. Ada yöneticileri bu katı kuralı Covid olup iyileşmiş olma şartını “herkesin güvenliğini sağlamak için” koyduklarını savunuyor: Bu kurala göre her turistin daha önce Covid-19’a yakalandığını ve iyileştiğini ispat etmesi gerekiyor.

Adaya ayak basabilmek için, daha önce virüs aldığınızı PCR veya antikor testiyle ve bir tıbbi raporla ispat etmeniz gerekiyor.  Ayrıca adada serbestçe gezebilmek için her ziyaretçinin adada yeniden test yaptırması ve ‘negatif’ çıkması şart. Her turist bileğinde negatif olduğunu gösteren bir bilezik taşımak zorunda.

Adada henüz Covid görülmedi

Fernando de Noronha mülkî âmiri Guilherme Rocha

Bilindiği gibi, Brezilya ABD’den sonra Coronavirus’ün en ağır vurduğu ikinci ülke. Şu ana kadar resmî ancak tartışmalı rakamlara göre 3,8 milyon kişi hastalığa yakalandı ve 120 bin kişi hayatını kaybetti. Ancak ekonomik krizin zorlamasıyla ülke ağustos ayında sınırlarını açmak ve uluslararası uçuşlara izin vermek zorunda kaldı.

Bu arada, Brezilyalı ve dünya jet-sosyetesinin gözde tatil beldelerinden Fernando de Noronha, turizmi ve ekonomik faaliyeti canlandırmak için bir tıbbî ‘varsayıma’ dayanan bir politika belirlerdi. Adanın mülkî âmiri Guilherme Rocha “Coronavirüs geçirip iyileşenlerin bağışıklık kazandığı, tekrar hastalananların sayısının çok az olduğunu görülüyor” diyor. Sadece “bağışıklık kazanmış ve tekrar hastalanmayacağı varsayılan” turistlerin girişine izin verilmesinin altındaki inanç bu.

Rocha’nın verdiği bilgiye göre 21 Mart tarihinden beri kapalı olan ve 1 Eylül’de tekrar turizme açılan adada şu ana kadar Covid-19’dan ölüm görülmedi.