Kıbrıs Sınırları 20 Eylül’e Kadar Kapalı

761

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Bakanlar Kurulu COVID-19 salgınının artması nedeniyle 6 gün önce aldığı adaya giriş yasağını uzattı. KKTC Ulaştırma Bakanlığı, 20 Eylül 2020 tarihine kadar ülkelerine gelişleri durdurdu.

KKTC Ulaştırma Bakanlığı karantina için ayrılan yurt ve otellerin dolması üzerine geçtiğimiz çarşamba günü sınırları nı kapatmıştı. Kapama kararının 20 Eylül’e kadar uzatıldığı duyuruldu.

Bu arada KKTC’den Türkiye yönüne seferlerde ise bir değişiklik olmadı. Adadan çıkışlarda yolcu taşımaya kesintisiz devam edileceği belirtildi. Adaya yolcu kabulünün durdurulduğunu da taşımacılık firmalarına bir yazı ile KKTC Ulaştırma Bakanlığı Bakanlık Müdürü Zerrin Metcooğlu bildirdi.

TÜRKİYE’DEN GELENLER ALINMAYACAK

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı Bakanlık Müdürü Zerrin Metcooğlu’nun yazısında, Kıbrıs’ta COVID-19 salgınının artması nedeniyle Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesinin aldığı karar hatırlatılarak “20 Eylül 2020 tarihine kadar (20’si dahil) Girne Turizm Limanı ve Gazimağusa Limanında, Türkiye’den ülkemize geliş şeklinde, sivil yolcu (şoförler dahil) kabulü yapılmayacaktır. Ayrıca ilgili tarihe kadar özel tekne geliş seferleri de durdurulmuştur” denildi. Karara göre Taşucu-Girne seferlerinde KKTC plakalı araçlar şoförsüz olması kaydıyla taşınabilecek, bu araçlar KKTC’ye şoförsüz olarak alınabilecek