Ayaklar Gazda Gözler Yolda

581

2020 FIA Dünya Ralli Şampiyonası’nın (WRC) 5. yarışı Türkiye Rallisi, 19 ülkeden 130 sporcu ve 65 otomobilin katılımıyla başladı. Türkiye’nin dünyaya tanıtımı için de çok önemli olan yarış 3 gün sürüyor.

Muğla’nın Marmaris ve Datça ilçelerinde düzenlenen şampiyonada dünyaca ünlü pilotlar katılıyor. Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu (TOSFED) tarafından düzenlenen ralli otomobil tutkunlarına heyecanlı anlar yaşatıyor.

Yarışların ilk gününde otomobiller sabah Asparan’daki servis alanından çıkarak Datça yolu Hisarönü Mahallesi Değirmenyanı mevkiindeki deneme sürüşleri yaptı. Pilotlar bu etapta hem teknik hem de süratli kısımlarda araçlarını ve becerilerini test etti.

Pandemi nedeniyle 6 aylık aranın ardından sezonu Estonya’da açan Dünya Ralli Şampiyonası’nın 5. yarışı olan Türkiye Rallisi’nde start 65 otomobil mücadeleya başladı.

Pandemi nedeniyle 9 yarışı ya iptal edilen ya da yeri değiştirilen Dünya Ralli Şampiyonası’nda 2020 sezonu 6 aylık aranın ardından 4 Eylül’de Estonya Rallisi’yle yeniden başlamıştı.

Dünyanın en iyi ralli pilotları Marmaris, Datça ve Ula bölgelerinde toplam 707 kilometrelik parkurda 3 gün boyunca, mücadele ederken yarışta gözler, iki efsane isim; Loeb ile Ogeien üzerinde..

Kariyerinde 7. dünya şampiyonluğunu hedefleyen Ogier, Türkiye Rallisi öncesinde 79 puanla pilotlar sıralamasında lider durumda bulunuyor. Bu arada Türkiye’de üst üste 9 dünya ralli şampiyonluğu yaşayan bir başka sporcu ise Loeb, Bu yarışta Hyundai Motorsport adına yarışan sporcu 10 yıl aradan sonra yeniden Türkiye’de mücadele ediyor. Fransız ralli pilotu Loeb, 2004, 2005 ve 2010 yıllarında Türkiye Rallisi’ni kazanmıştı.

Öte yandan kariyerinde 5 Türkiye şampiyonluğu ve bir FIA Avrupa Ralli Kupası şampiyonluğu bulunan Yağız Avcı da Türkiye’yi WRC3 kategorisinde temsil edecek. Yağız Avcı, hem kendi sınıfında birincilik hem de WRC ile başlayan Türkiye Ralli Şampiyonası’nda 6’ncı kez mutlu sona ulaşarak rekor kırmak istiyor.

Salgını nedeniyle virüs testi negatif çıkan pilot, takım ekipleri ve organizasyon çalışanlarıyla gerçekleştirilecek Türkiye Rallisi’nde, tüm sağlık protokolleri uygulanacak ve Marmaris, Ula, Datça’daki etaplara seyirci alınmayacak. Organizasyonda görev alacak herkese test yapılırken, maske takma zorunluğu da getirildi.