Turizmde Zarar 460 Milyar Dolar

631

Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü, Covid-19 salgını nedeniyle bu yılın ilk 6 ayında dünya genelinde turist sayısının yüzde 65 azaldığını açıkladı. Bunun sonucunda da Covid-19’un küresel turizme 460 Milyar dolarlık zarara neden olduğunun tahmin edildiği vurgulandı.

BM Dünya Turizm Örgütü, Covid-19’un turizm sektörüne etkilerine ilişkin raporunu yayımladı. Ülkelerin pandemi nedeniyle seyahat kısıtlamaları getirdiği ve sınırları kapattığı belirtilen raporda, uluslararası turist sayısının bu yılın ilk 6 ayında yüzde 65 düştüğüne dikkat çekildi.

Sadece haziranda ise geçen yılın aynı ayına göre bu yıl turist sayıları yüzde 93 geriledi. NTV’nin Reuters’ten aldığı habere göre, Covid-19 nedeniyle ocak-haziran aylarında uluslararası turist sayısının 440 milyon kişi azaldığı ve küresel turizmde 460 milyar dolar gelir kaybı yaşandı. Raporda, söz konusu kaybın 2009’daki küresel ekonomik krizde turizmde yaşanan gelir kaybından beş kat fazla olduğu belirtildi.

Pandeminin turizmi en kötü vurduğu bölge yüzde 72 düşüşle virüsün ilk ortaya çıktığı Asya-Pasifik oldu. Avrupa yüzde 66 düşüşle ikinci, Amerika kıtası ise yüzde 55 düşüşle üçüncü sırada yer aldı.

BM Dünya Turizm Örgütü Genel Sekreteri Zurab Pololikashvili ise “Artık dünyanın birçok yerinde güvenli ve sorumlu uluslararası seyahatin mümkün olduğunu” belirterek, hükümetlerin küresel turizmin yeniden canlanması için özel sektör ile yakından çalışmasının önemine işaret etti.