Amsterdam’da Airbnb’ye Kısıtlama

432

Korona virüs salgını nedeniyle son 7-8 aydır turiste hasret kalan Amsterdam da, kent için radikal olabilecek bir karar alındı. Bu kararda İnternet üzerinden ev kiralama (Airbnb) uygulamasına kısıtlama kondu.

Airbnb özellikle gençler arasında başka bir şehre gittiklerinde konaklama için sık kullanılan bir seçenek. Airbnb ile kent merkezinde uygun fiyata ev bulabilen gençlerin kalabalık gruplar halinde kalması komşularının gürültülerinden rahatsız olmasına neden oldu. Gürültü merkezdeki semtlerde yaşayanları rahatsız etmeye başlamıştı. Amsterdam sakinlerinin bu yöndeki şikayetleri kent yönetimini harekete geçirdi.

Evlerin birbirine yapışık olması yüksek sesli müzik ve konuşmanın rahatlıkla duyulmasına neden olması nedeniyle Amsterdam kent yönetimini merkezde Airbnb için yasak kararı almasına neden oldu.

Buna göre evlerin ağırlıklı olarak bitişik nizamda yer aldığı merkezdeki üç bölgede Airbnb ile ev kiralama devri sona eriyor. Bu durum bölgede yaşayan sakinler kadar otel ve hostel sahiplerini de sevindirdi. Bundan böyle Amsterdam’da Airbnb ile konaklamak isteyenlerin kentin dışındaki mahalleleri tercih etmesi gerekecek.