THY Çalışanı Çocukların Yüzünü Güldürdü

433

Ağrı THY ofisinde çalışan Cafer Canşi, köy okullarında eğitim gören, uzaktan eğitim alma imkânı olmayan öğrenciler için tablet ve internet bağışı kampanyası başlattı. Köy Okulları Yardım Projesi adı ile sosyal medya hesabı üzerinden yapılan kampanya sonuç verdi ve imkânları kısıtlı, hayalleri büyük 160 çocuğun yüzü güldü. 

THY Ağrı ofisinde Satış Trafik Şefi olarak görev yapan Cafer Canşi, Covid-19 nedeniyle Milli Eğitim Bakanlığı’nın uzaktan eğitim platformu Eğitim Bilişim Ağı (EBA)’nın başlaması yöresindeki birçok köy okullarındaki çocukların bu eğitimi alamadıklarına tanık oldu. İmkanları ve paraları olmayan bu çocuklara yardım için kolları sıvayan Canşi bir proje geliştirdi. Yardımseverlere çağrıda bulundu. Çağrıya kayıtsız kalmayan yardımseverlerin desteğiyle Ağrı’nın Esenköy İlkokulu’ndaki 25 çocuğa tablet alındı. Köy Okulları Yardım Projesi kapsamında bugüne kadar 160 çocuk yeni tabletlerine kavuştu.

Tablet projesiyle ilgili yaptıklarını anlatan Cafer Canşi; “Köy Okulları Yardım Projesini hayata geçirdiğimiz 2014 yılından bugüne kadar binlerce çocuğumuza yardım eli uzattık, onların eğitim ve yaşam standardını artırmak için çalışmalar yaptık. Bugün tüm dünyayı etkileyen Koronavirüs pandemisi köydeki çocuklarımızı genele göre daha çok zorluyor, uzaktan eğitime katılma imkânı olmayan çocuklarımız var. Bugün biz 25 öğrencimize bağışçılarımızın desteğiyle tablet bilgisayar desteği sunduk. Bugüne kadar bölgede 160 öğrencimize bu imkânı sağlamanın mutluluğunu yaşıyoruz. Tablet projemiz devam ediyor, destek buldukça daha fazla sayıda çocuğumuzu uzaktan eğitim ile buluşturacağız. Yardımseverlerin tablet hediyelerini bekliyoruz” dedi.

ÇOCUKLAR NE DEDİ ?

Tablet hediye edilen Esenköy Ortaokulu öğrencisi İslam Tekin “Çok şaşırdım ve çok sevindim. Büyüyünce öğretmen olmak istiyorum. Benim gibi çoban olan çocuklara yardım edeceğim. Cafer Abi gibi onlara destek olacağım.”

8. Sınıf öğrencisi Fatoş Ekinci de; “Koronavirüs yüzünden okula gidemiyordum, tabletim olmadığı için de EBA’ya giremiyordum. Köy şartlarında imkân bulmak çok zor ancak şimdi tabletimiz var ve daha iyi şartlarda eğitim alabileceğiz. Çok mutluyum.” Öğrenci Velisi Orhan Başkara ise “Cafer Bey ve tüm yardımseverlere teşekkür ederim çocuklarımız çok zor şartlar altında olduğu için uzaktan eğitim alamıyordu. Köy Okulları Yardım Projesi’nin hediye ettiği tabletler sayesinde derslerine çalışabilecekler.