Kavuk Şevket Çoruh’un

451

Türk Tiyatrosunun güldürü geleneğinin nişanesi sayılan “Kavuk”, özel bir tören ile tiyatro Sanatçısı Rasim Öztekin’den Şevket Çoruh’a devredildi. Ben de coşku ile alkışladım bu özel geceyi.

Ateş ÇELİK

Dün gece çok keyifli geçti benim için. Neden derseniz? Bir ödül töreni ve bir oyun izledim. Beni umutlandıran, mutlandıran birkaç olaya da tanık oldum ardı ardına.. Keyifli geçmesi için gördüklerim yetti de arttı bile.

Malum aylardır Covid-19 paniği yaşıyor tüm dünya. Bu panik herkes gibi tabii ki ben de var. Özellikle maske, sosyal mesafeye çok dikkat ediyorum. Kalabalıklara da girmemeye çalışıyorum. Ben başak burcuyum. Aşırı detaycı özelliğim bundan kaynaklanıyor. Pandemi de bu duygum iyice tavan yaptı. Maske, sosyal mesafe derken sokakta bile bu hayati kuralla dikkat etmeyenleri sertçe uyarır oldum.

Önceki gün kıramayacağım dostlarım beni aradı. Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava Tiyatrosundaki bir olaya davet etti. Aylardır etkinliklere katılmamaya özen gösteriyordum ama bu geceyi kaçırmam mümkün olamazdı. Alt alta sıraladıkça neden orada olduğuma siz de hak vereceksiniz. Gelin size o geceyi ve anlatayım.

Türk Tiyatrosunun güldürü geleneğinin nişanesi sayılan “Kavuk”, özel bir tören ile tiyatro Sanatçısı Rasim Öztekin’den Şevket Çoruh’a devredildi. Her iki sanatçıyı da tanır ve severim. Kesin orada olmalıydım. Bu özel gecenin bilet geliri Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’ne bağışlandı. Minicik bir katkım olması fikri bu bana çok iyi geldi.

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği elde edilen gelir ile; üniversitede Oyunculuk eğitimi alan öğrenciler için “Rasim Öztekin Tiyatro Öğrencilerini Destekleme Fonu” oluşturularak burs verilecek diye açıklandı. Bu fikir bile daha şimdiden beni mutlu etti.
Mutlu mesut sosyal mesafe kurallarına dikkat ederek oturduğum yerimde töreni keyifle izledim. ÇYDD Genel Başkanı Prof. Dr. Ayşe Yüksel, Rasim Öztekin ve Şevket Çoruh ile bir araya geldi ve eğitime verdikleri destek için, Rasim Öztekin’e ve Şevket Çoruh’a teşekkür plaketi verdi. Bu özel etkinliğe sosyal sorumluluk yaklaşımıyla ayrı bir anlam kattıkları için sanatçıları kutladı.

Devir teslim töreninde Kavuk’un hikayesini ve gecenin önemini aktaran Öztekin, Kavuğu aldıktan 3 ay sonra kalp rahatsızlığı nedeniyle sahnelerden  uzak kaldığını ve bu nedenle en mağdur kavuklu olduğunu belirtti. Kavuğu devretme kararını verdikten sonra Ferhan Şensoy’a sorduğunu ve onayını aldıktan sonra Şevket Çoruh’u aradığını anlatan Öztekin, “Oynayamayacaksam kavuğun bende olmasının bir anlamı yoktu. Çünkü kavuklunun oynaması lazım onun için hemen devretmek istedim” dedi

Daha sonra Öztekin kavuğu sahneye davet ettiği Çoruh’a devretti. Altıncı kavuklu Şevket Çoruh, kavuğun önceki sahipleri Ferhan Şensoy ile Rasim Öztekin’e teşekkür etti. Çoruh tiyatrocuların Covid-19 tedbirleri nedeniyle yaşadıkları zorluklara değindi. Çoruh, geleneksel Türk tiyatrosunun meddahları “Hak Dostum Hak” diyerek söze başlarlar dedikten sonra “Tüm ustalara çok teşekkür ediyorum. Kavuğu zor şartlara rağmen perde açmaya çalışan, yüreği tiyatroyla dolu tüm tiyatro emekçileri adına kabul ediyorum. Beni yetiştiren, emeği olan tüm hocalarıma, Türk tiyatrosu için büyük emekler vermiş tüm ustalara çok teşekkür ediyorum hakkınızı helal edin” dedi.

Konuşmaların ardından Şevket Çoruh ile Murat Akkoyunlu’nun sahnelediği “Bir Baba Hamlet” oyunu sahnelendi. Herkes keyifli bir gece geçirmenin sarhoşluğu ile evlerinin yolunu tuttu. Ben ise, kavuğun ilk sahibi Kel Hasan Efendi’den sonra İsmail Dümbüllü, Münir Özkul, Ferhan Şensoy ve Rasim Öztekin’in taşıyıp Sevket Çoruh’a emanet ettiği kavuğun Çoruh üzerindeki manevi ağırlığını düşündüm yol boyu. Ve Şevket bunu altından “kesinlikle kalkar” kardeşim dedim kendi kendime.