Rehberler; Paramız Bitti Acil Yardım

638

Koronavirüs tedbirlerinden dolayı turizm sektöründe yaşanan kriz nedeniyle işsiz kalan turist rehberleri tüm dünyada zor günler geçiriyor. Paris’teki rehberler de parasal kriz yaşadıklarını ileri sürerek ellerinde “işim için savaşıyorum” yazan pankartlarla eylem düzenledi.

Yaklaşık 200 rehberinin katıldığı eylem başkent Paris’teki Notre Dame Katedrali çevresinde  gerçekleşti. Rehberler, Fransız hükümetinden mali yardım talebinde bulunmak için böyle bir eylem düzenlediklerini belirttiler. Euronews’da yer alan habere göre, protestoya katılan rehberden Janice Baneux, “Şu anda rehberlerin neredeyse yarısının geliri yok, hükümetten acil mali yardım istiyoruz” diye konuştu.

Her yıl milyonlarca turistin ziyaret ettiği Fransa’da hizmet veren rehberler mart ayından bu yana alınan koronavirüs tedbirler nedeniyle zor durumda kaldıklarını vurgulayarak devlet yardımı talebinde bulundu. 

Fransız hükümeti ülke ekonomisini neredeyse durma noktasına getiren ancak virüsün hızını kesen iki aylık sokağa çıkma yasakları dolayısıyla yüzlerce milyar Euroluk acil yardım harcamasında bulunmuştu. Turist rehberleri de bu yardımın dışında tutulduklarını ileri sürdüler.

Bu ay başında ise yeni iş imkanları yaratmak, zor durumdaki iş yerlerini yardım eli uzatmak ve ülkeyi İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana görülen en kötü ekonomik düşüşten kurtarmak amacıyla yüz milyar Euro’luk bir kurtarma planı açıkladı. Ancak son haftalarda ülkedeki yeni vaka sayısında görülen artış, hem virüsle mücadele hem de ekonomiyi kurtarma planlarına dair endişeleri arttırdı.