Şehir Tiyatrolarında Perdeler 16 Oyunla Açılıyor

475

Şehir Tiyatroları, yeni sezon repertuvarını Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde açıkladı. İBB Kültür Daire Başkanı Hülya Muratlı da burada yaptığı konuşmada, “Bir sezonda 16 oyun sahnelenecek dedi ve “Bu dünya tiyatro tarihinde bir ilktir” iddiasında bulundu.

Cahit AKYOL

Kültür Daire Başkanı Hülya Muratlı konuşmasında Şehir Tiyatrolarının 106 yıllık tarihinde birçok zorluklar yaşamış bir kurum olduğundan söz ederek “Fakat her koşulda perdelerini açtı. Çünkü burası tiyatronun ocağı. Uzun bir aradan sonra yeniden seyircisiyle buluşuyor Bu hepimizi mutlu ediyor, heyecanlandırıyor. Kültür ve sanat toplumun üzerinde iyileştirici bir etkiye sahiptir. Bu nedenle pandemi döneminde de salonları tiyatrolar, konserler ve sergilerle doldurma arzusundayız. Salgının başladığı Şubat ayından bugüne kadar, ‘Sokakta Sanat Var’, ‘İstanbul’da Bir Sokak Kabaresi’ gibi isimlerle parklarda, meydanlarda kurduğumuz sahnelerde, çocuk ve yetişkin oyunları olmak üzere toplamda 487 oyunun sergilenmesini sağladık, yaklaşık 50 bin izleyiciye ulaştık ve tiyatro emekçilerine doğrudan toplamda 1 milyon 896 bin 500 lira ödeme gerçekleştirdik. Bu ödemelerden bin 555 oyuncu ve sahne ekibi yararlandı” dedi

İBB Kültür Daire Başkanı Hülya Muratlı

ÖZEL TİYATROLARA KAPIMIZ AÇIK

Ayrıca Şehir Tiyatroları tarihinde bir ilki gerçekleştirdiğini de sözlerine ekleyen Muratlı “106 yıllık bir kurum olan Darülbedayi, böylesi zor bir dönemde özel sektörde faaliyet gösteren tiyatrolara kapısını açıyor. Bugün açıklayacağımız Yeni Sezon kapsamında, Ekim ayında, sahnelerimizde 40 yetişkin, 10 çocuk oyunu olmak üzere toplam 50 özel tiyatro oyun sahneleyecek. Genel durum izlenerek, Kasım ayında da aynı şekilde, özel tiyatrolara Şehir Tiyatroları sahnelerimizde yer vermeyi düşünüyoruz.” dedi. 

İBB Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Mehmet Ergen, yerli yazarlara çok ihtiyacımız olduğunu belirterek “Bu sezon sahnelenecek oyunların üçte ikisini yerli yazarlardan seçtik” derken pandemi nedeniyle kesintiye uğrayan, geçen sezon başvuruları alınan “Şehir Yazarlarını Arıyor” projesinin bu yıl devam edeceğini, bin 500 yazar adayının başvuru yaptığını, 150 yazarın seçilerek çalışmalara hız verileceğini ifade etti.  

YANYANA OTURMAK YOK

İBB Şehir Tiyatroları COVID-19 tedbirleri kapsamında Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın genelgesine uygun olarak gereken önlemleri aldı. Tiyatro salonları yeniden düzenlendi, sahnelenecek oyunlar yeni şartlara göre yeniden seçildi. Oturma düzeni 1 dolu 1 boş olacak şekilde yüzde 50 doluluk olacak şekilde planlandı. Maskesiz izleyici salona alınmayacak.  Fuayelere her 4 metrekareye 1 kişi olacak şekilde, belirli sayıda seyirci kabul edilecek. Salonların klima sistemi yeni şartlara uygun şekilde yüzde 100 temiz havayla çalışacak şekilde ayarlandı. Salon girişlerinde ateş ölçümü yapılacak, dezenfektan bulundurulacak. Fuayede beklemeyi ve kalabalık oluşumunu azaltmak için salon kapıları daha erken açılacak. Seyircilerin kademeli bir şekilde salona giriş yapmalarını sağlanacak. Oyun sonrası çıkışta yığılma olmaması için acil çıkış kapıları da açılacak. Oyundan 1 gün sonra, gerek seyircilerimizin gerekse sanatçı ve teknik ekipte görevli tüm çalışma ekibinin kullandıkları alanlarda detaylı temizlik çalışması yapılacak ve dezenfekte makinesi ile dezenfeksiyon işlemi gerçekleştirilecek. Böylelikle bir sonraki seans için sahneye gelecek izleyicilerimize hijyenik bir ortam sağlamış olacak.

Önceki İçerikİran hattı karşılıklı açılıyor
Sonraki İçerikMilyonluk Tekneler Kasım da Karşımızda
Avatar
Cahit Akyol, CA Yayıncılık ve İletişim Danışmanlığı şirketinin Ajans Başkanı ve kurucusu, turizm haberlerin yer aldığı www.turizmmuhabiri.com adlı haber sitesinin de kurucusu ve Genel Yayın Yönetmeni’dir. 35 yıllık Hürriyet Gazetesi muhabirliği geçmişi olan Akyol yayıncılık hakkındaki engin bilgisi ve onlarca yıllık tecrübesi ile meslek hayatı boyunca sayısız haber,  röportaj ve seri yazılara imza atmış, halen de sektörün içinden olan bir gazetecidir. Akyol, tecrübeli gazetecilerden oluşan kadrosu ile CA Yayıncılık ve İletişim Danışmanlığı şirketinde farklı sektörlerdeki firmalara, kişiye özel PR hizmeti sağlar. CA Yayıncılık ve İletişim Danışmanlığı’nda, marka yönetimi ve “butik tarzda” halkla ilişkiler hizmetlerini yönetir. Şirketinde özellikle marka, hedef çalışması,  projelendirme, konsept geliştirme ve uygulama, kurumsal mesajlar, ürün odaklı mesajlar ve tabii ki, medya ilişkileri konusunda yetkindir. Şirketinin faaliyet alanları, yayıncılık, iletişim danışmanlığı ve halkla ilişkiler ve organizasyondur.