İstanbul Havalimanı Çin Dostu Oldu

550

Çinli turistler özel ürün ve hizmetler geliştiren İstanbul Havalimanı, dünyada tam kapsamlı şekilde “Çin Dostu Havalimanı” projesini uygulayan ilk terminal oldu. Bu nedenle de “Çin Dostu Havalimanı” belgesine layık görüldü.

Mürteza AKKAYA

İstanbul Havalimanına belgesi, Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Cui Wei’nin katıldığı törenle verildi. Çin Dostu Havalimanı belgesinin tam kapsamlı şekilde projeyi uygulayan dünyadaki ilk terminal binası nedeniyle verildiği açıklandı.

Çinli turistler için havalimanında geçirilecek her anın daha rahat ve keyifli hale getirilmesi amacıyla ‘yolcu dostu’ birçok uygulama hayata geçirildi. Çin’den gelen yolculara özel check-in alanları tahsis edildi. Çin’e yönelik seferlerin aynı uçuş bölgesinden yapılması, uçuş bilgi ekranlarının Çince olması, bilet işlem ekranlarının Çince’ye çevrilmesi gibi yeniliklere imza atıldı.

Çinli yolcuların kullandığı Weibo & Wechat gibi sosyal medya mecralarının ekosisteminde İstanbul Havalimanı’nın hesaplarının yer alması, İGA İstanbul Havalimanı mobil uygulamasında Çince dil seçeneğine yer verilmesi, gelen ve giden yolcu katlarında sıcak su dispanserlerinin bulunması, yolcu köprülerinde “Hoş Geldiniz” yazısının yer alması ve Çince bilen personellerin özel üniformaları ile Çinli misafirlerin havalimanında daha rahat etmeleri için uygulamalar gerçekleştirildi. Çin’den gelen uçuşlarda, uçak içlerinde yapılacak Çince anonslar ve havalimanında hemen her alanda bulunan Çince levhalar ile de Çinli turistlere yönelik her şey düşünüldü.

İGA Havalimanı İşletmesi İcra Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kadri Samsunlu, havalimanında hayata geçirdikleri ‘yolcu dostu’ uygulamalarla Çinli turistlerin kendilerini “evlerinde” hissetmelerini hedeflediklerini belirtti. Türkiye ile Çin Halk Cumhuriyeti arasındaki kadim dostluğa dikkat çeken Samsunlu, İstanbul Havalimanı’nın “Çin Dostu Havalimanı” olmasıyla birlikte iki ülke arasındaki ilişkiler için de olumlu bir katkı sunduklarını vurguladı.