Pan-Am Geri Dönüyor

550

29 yıl önce iflas eden ABD’nin en büyük havayolu Pan American’ın yeniden bulutlara yükselmesi için çalışmalar yapılıyor. Pandemi nedeniyle birçok havayolu iflas bayrağını çekerken Pan-Am’ın bu girişimi havacılık sektöründe “Efsane şirket, krizi fırsata mı çeviriyor?” diye yorumlanıyor.

Pan American, 1927 kurulan ve iflasına kadar Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük uluslararası hava yolu şirketiydi. Pan-Am adı sektörde güvenilir bir markaydı. Ancak bu uluslararası şirket 1991 yılında müthiş bir krize girdi ve aynı yıl 4 Aralık da iflas ettiğini ilan etti.  Bu efsanevi şirket şimdi küllerinden doğmaya hazırlanıyor. Pan Am’ın Boeing 747 uçakları ile ve “Lüks servis” konseptiyle tekrar faaliyete geçmesi planlanıyor.

Miami’de ofis açan girişimin Başkanı Gene Tatum, şirketin merkez üssünün Güney Amerika’da olmasını düşündüklerini söylüyor. Yakın zamanda kapatılan Tame Havayolları için Ekvador hükümeti ile temas kurduklarını ifade eden Tatum, şirketin merkez üssü için Ekvador, Kolombiya veya Kosta Rika’nın seçilebileceğini ve ilk etapta bin 200 kişilik personel istihdam edilecek vurguluyor.