5 Yıldızlı Otel Olacak

700

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, faaliyetine son vereceği açıklanan İzmir Hilton Oteli ile ilgili olarak konuştu. Soyer; Bu binanın yeniden 5 yıldızlı ve yüksek standartlı bir otel olarak hizmete girmesini istiyoruz” dedi.

Başkan Soyer, bu konu üzerinde hassasiyetle durduğunu belirterek “Tüm görüşmeler ve alınacak kararlar İzmir kamuoyuyla paylaşılacak.  Kentin ortasında ölü bir turizm tesisi oluşması kente itibar kaybettirir. Bize düşen görev, 4,5 milyon İzmirlinin hakkı olan yüzde 23,5’luk belediye hissesinin gerektirdiği duruşu sergilemektir” dedi.

Başkan Soyer, Hilton Oteli’nin 16 Ekim’den itibaren kapanacağının açıklanması kamuoyunda haklı bir ilgi yarattı. Bundan sonra ne olacağı ve hangi adımların atılacağı da doğal olarak merak ediliyor. Öncelikle bugün önümüze gelen bu sorunu anlayabilmemiz için 1987 yılına dönmemiz gerekiyor. Dönemin İzmir Büyükşehir Belediyesi yönetiminin taraf olduğu bir sözleşmeyle, belediyeye ait bu çok değerli 6 bin 605 metrekare arazi, üzerinde otel kurulmak şartıyla İzmir Enternasyonal Otelcilik A.Ş.ye verilmiş. Büyükşehir Belediyesi ise arsa payına karşılık şirketin yüzde 23,5 hissesini alarak bu girişime ortak olmuş. Ne var ki, söz konusu otelin faaliyete girdiği 1991 yılından bu yana İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin sözleşmeden kaynaklanan bir takım hukuki boşluklar nedeniyle vaat edilen ekonomik gelirden yararlanamadığını gördük. Sonuç itibariyle de gelinen noktada verimli bir şekilde çalıştırılamayan otelin faaliyetlerini durdurma kararı alındı. Bugün ortaya çıkan yeni durumda bizim de kentimiz ve belediyemizin haklarını korumak adına hareket edeceğimizden kimse kuşku duymasın.”