Çin, İkamet İzinlilere Kapılarını Açtı

842

Çin Halk Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı ikamet izni olan yabancıların tekrar vize almalarına gerek olmadan Çin’e dönebileceklerini duyurdu..

Bakanlığın duyurusuna göre, oturum vizesi olan kişiler, vize almadan Çin’e gidebilecekler. Oturum vizesi bitmiş olanların ise “Çalışma izin kartı” ile yeniden vize başvurusu yapmaları gerekiyor. “Oturum vizesi” ve “Çalışma izin kartının” farklı konular. Oturum izni pasaport üzerine yapıştırılmakta. Geçerli çalışma izin kartı ile Çin’e giriş yapılamıyor. Çalışma izni geçerliliği olup, oturum vizesi olmayanlar ise vizelerini yenilemek için başvurmaları gerekiyor.
Bu konuda fikirlerini açıklayan Ligarba Turizm Yönetim Kurulu Başkanı İrfan Karslı Çin Dışişleri Bakanlığı’nın kararını memnuniyetle karşıladıklarını ve çok sayıda Türk’ün Çin’e dönmek için bu haberi beklediklerini belirtti. Karslı Çin’deki pandemi kuralları hakkında da bilgi veren Karslı, Çin devletinin koyduğu pandemi kurallarına tüm yabancıların bu kesinlikle uyma zorunluluğunun olduğunu söyledi.