Hayaldi Gerçek Oldu

2870

İstanbul Havalimanı’nın inşaat aşamasından açılışına kadar olan süreci anlatan bir kitap yapıldı. Kitabı adı “Hayaldi Gerçek Oldu” Raflardaki satışına başlanan kitap 29.10 lira etiket taşıyor.

Mürteza AKKAYA

Havalimanını inşaat aşamasından açılışına kadar olan tüm süreci anlatan “Hayaldi Gerçek Oldu” kitabı için İstanbul Havalimanı’nda tanıtım toplantısı yapıldı. Toplantını ev sahipliğini İGA Havalimanı İşletmesi İcra Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kadri Samsunlu ve kitabın editörü Faruk Şüyün yaptı.

Samsunlu büyük bir projenin içinde olmaktan heyecan ve gurur duyduğunu belirterek “İstanbul için bir hayalden yola çıktık. Havalimanın pandemi nedeniyle bulunduğu global durumu bir tarafa koyarsak, hem inşaatını tamamladık, hem de operasyonları başlattık. Bugün de tıkır tıkır çalışır bir noktadayız. İstanbul Havalimanı’nı 5 Türk inşaat şirketinin beraber yaptığını, Türk sermayesi ve bankaları tarafından finanse edilen bir projedir. Burada olabildiğince Türk ürünleri kullanıldı ve böyle muhteşem bir eser ortaya çıktı. Bundan dolayı Türkiye’nin, Türk insanının, Türk işletmelerinin gerçekten özgüvenini çok yukarı çıkaran bir zafer anıtının içindeyiz” diye duygularını açıkladı.

Projeyi 42 ayda tamamladıklarını, 183 binden fazla işçiyle yükü beraber omuzladıklarını vurgulayan Samsunlu, kitapta ihale süreçleri, sürdürebilirlik çalışmaları, inşaat alanındaki ilkler, teknolojik altyapı, havalimanına özel sistemler ve bu sürecin perde arkası yer aldığına da değindi. Bu kitap inşaat döneminin son ürünü, Cumhuriyetin yıl dönümü olan 29 Ekim’de sembolik değeri yüksek olan 29,10 liraya satışa sunulacak” dedi.