Sen İstanbul‘dan Daha Güzelsin

2395

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Sen İstanbul’dan Daha Güzelsin adlı oyunu seyirciyle buluşturuyor. Oyun, 29 Eylül 2020 Salı günü saat 20.30’da Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde ilk gösterimini yapıyor.

Murat Mahmutyazıcıoğlu’nun yazıp yönettiği oyun bir ailenin üç kadını; anneanne, kız ve torun… Üçünün ortak yazgısını anlatıyor. Erkeklerin yalnız ve eksik bıraktığı yaşamlarında, birbirlerine tutunurken ve giderek birbirine benzerken, geçmiş, şimdi ve gelecek iç içe geçiyor. Sen İstanbul’dan Daha Güzelsin, İstanbul kadınların değişmeyen hikâyesini anlatıyor. Oyunun yazarı ve yönetmeni Murat Mahmutyazıcıoğlu, oyunu şöyle değerlendiriyor:

“Oyunun büyük bir seyirci kitlesine ulaşacak olması güzel bir duygu. Umarım, hikâye ihtiyacı olana, kendinden, ailesinden bir şey bulmak isteyen herkese ulaşır. Bu kez oyunu 3 farklı nefesten dinleyecek seyirci. En büyük sürprizi bu” derken oyundaki kadınları ise şöyle tanımlıyor: “Hüznün, aşkın her türlü duygunun sıradanlaştığı günümüzde, oyunun kadınları bize hiç duymadıklarımızı ama hep tahmin ettiklerimizi ve bir türlü dile dökemediklerimizi söyleyecekler, hepsi de çok tanıdık, belki birisi annemiz, biri büyükannemiz biri de biz.. Oyun, üç anlatıcılı bir kurguyla ilerliyor. Mekânın birliğine hikâyenin parçalanmışlığı ekleniyor ve farklı bir kurgu ortaya çıkıyor. Bu kurgu, geçmiş, gelecek ve şimdide çakılı kalmış üç hikâyeyi birleştiriyor. Zamanla üç hikâye de tekleşiyor ve kadının hikâyesine dönüşüyor…

Sahne tasarımını Almila Altunsoy’un, kostüm tasarımını Aysel Doğan’ın, ışık tasarımını Murat Özdemir’in, efekt tasarımını Gökhan Balsoy’un yaptığı, fotoğraflarını Sadi Ayan’ın çektiği oyunda Esin Umulu, Şebnem Köstem, Yeliz Şatıroğlu rol alıyor.

KOLTUKLAR BİR DOLU BİR BOŞ

İBB Şehir Tiyatroları COVID-19 tedbirleri kapsamında Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın genelgesine uygun olarak gereken önlemleri aldı. Tiyatro salonları yeniden düzenlendi, sahnelenecek oyunlar yeni şartlara göre yeniden seçildi. Oturma düzeni 1 dolu 1 boş olacak şekilde yüzde 50 doluluk olacak şekilde planlandı. Maskesiz izleyici salona alınmayacak.  Fuayelere her 4 metrekareye 1 kişi olacak şekilde, belirli sayıda seyirci kabul edilecek. Salonların klima sistemi yeni şartlara uygun şekilde yüzde 100 temiz havayla çalışacak şekilde ayarlandı. Salon girişlerinde ateş ölçümü yapılacak, dezenfektan bulundurulacak. Fuayede beklemeyi ve kalabalık oluşumunu azaltmak için salon kapıları daha erken açılacak. Seyircilerin kademeli bir şekilde salona giriş yapmalarını sağlanacak. Oyun sonrası çıkışta yığılma olmaması için acil çıkış kapıları da açılacak. Oyundan 1 gün sonra, gerek seyircilerimizin gerekse sanatçı ve teknik ekipte görevli tüm çalışma ekibinin kullandıkları alanlarda detaylı temizlik çalışması yapılacak ve dezenfekte makinesi ile dezenfeksiyon işlemi gerçekleştirilecek. Böylelikle bir sonraki seans için sahneye gelecek izleyicilerimize hijyenik bir ortam sağlamış olacak.