PCR Değil Köpek Buluyor

960

Helsinki Havalimanı’nda Covid-19’lu kişileri belirleyen köpekler göreve başladı

Finlandiya’da Covid-19 virüsü taşıyan kişileri bulmaları için eğitilen köpekler Helsinki-Vantaa Havalimanı’nda görevlerine başladı. Helsinki Üniversitesi’nce deneme amaçlı olarak başlatılan programa eğitilen 15 köpek katılıyor.

Prof. Anna Hielm-Bjorkman, Reuters ajansına köpeklerin koronavirüsü belirtilerin ortaya çıkmasından beş gün önce tespit edebildiklerini belirterek “Virüsü yakalamada çok başarılılar.  Yüzde 100’e yakın bir doğruluk orana yaklaştık” dedi.

NASIL ANLIYORLAR?

Uygulama kapsamında havalimanına gelen yolcular, bir beze boyunlarını siliyorlar. Daha sonra bu bez parçaları köpeklerin koklaması için küçük kutulara konuluyor. Köpeklerin birkaç dakika içinde koronavirüsü tespit edebildikleri belirtiliyor. Deneme programına katılan yolculardan sonucu doğrulamak için sürüntü örneği de alınıyor.

Vantaa Belediye Başkan Yardımcısı Timo Aronkyto, gelecekte koronavirüs için eğitilen köpeklerin, gümrüklerde uyuşturucu arayan köpekler gibi yolcuların arasında dolaştırılabileceğini söyledi. (Kaynak BBC- Türkçe)