Ruslar Bizi Dünya Birincisi Yaptı

1540

Pandemi döneminde Türkiye’nin bazı ülkelere sınırlarını kademeli olarak açması bize havayolu taşımacılığında dünya birinciliği getirdi. Antalya-Moskova hattında yolcu trafiği ile uluslararası alanda ilk sırada yer aldık. İstanbul-Londra üçüncü, İstanbul-Moskova dördüncü oldu.

Küresel olarak dibe vuran havacılık sektöründe haziran ayında başlayan kıpırdanma vaka sayılarının yeniden yükselmeye başlamasıyla haziran öncesine dönmeye yöneliyor. Ülkelerin yeniden seyahat kısıtlamasına gitmeleri ülkeler arası  uçuşlarda azalmalara gidiyor. Pandemi nedeniyle iş seyahatlerinin neredeyse hiç yapılamazken turistik uçuşlar ise az da olsa yapılmaya çalışılıyor..Buna göre uluslararası alanda en iyi performansı gösteren 20 rota da belirlendi.

Antalya ve İstanbul en iyiler arasında

HaberAero’nun bilgilerine göre, Antalya-Moskova hattı yılın 38’inci haftası itibarı ile sunulan koltuk sayısı olarak dünyada en iyi performans gösteren rota oldu. Antalya-Moskova hattı geçen yıla göre koltuk kapasitesini arttıran tek uluslararası rota oldu. Özellikle Rus turistlerin tercihi olan Antalya’ya geçen yılın aynı döneminde 60 bin koltuk sunulurken, bu yıl 80 bine yakın kapasite ile hizmet verildi. İkinci en fazla koltuk kapasitesi sunulan rota Faro (Portekiz) ile Londra olurken, İstanbul-Londra üçüncü, İstanbul-Moskova ise dördüncü sırada yer aldı. Ayrıca Antalya-Kiev rotası da en iyi performans gösteren 18’inci rota olarak listeye girdi.