Trump Vize Sürelerini Azaltmak İstiyor

1511

ABD Başkanı Donald Trump, uluslararası öğrenciler, değişim programı ziyaretçileri ve uluslararası medyada çalışan gazeteciler için verilen ABD vizelerinde kalış sürelerine ilişkin yeni bir düzenleme teklifi hazırlattı. Teklif, F, J ve I vize türlerinde sabit bir bitiş tarihi getirilmesini öngörüyor.

Şu anda F-1 öğrenci vizesine sahip bir öğrenci, üniversitedeki eğitim programını tamamlayana kadar ABD’de kalabilme imkanına sahipti. ABD’de akademik kurumlarda araştırma yapmak üzere gelenlere verilen J-1 vize sahipleri de araştırma projesini tamamlayana kadar ülkede kalabiliyordu. İç Güvenlik Bakanlığı’nın yayınladığı 256 sayfalık teklif, bu vize türlerinin süresinin 4 yılla sınırlandırılmasını, dil eğitimi alanlar için de kısıtlı koşullarda uzatmaya başvurma imkanı olacak şekilde 2 yıl süreli olarak verilmesini talep ediyor.

Teklif kimleri ilgilendiriyor?

Teklif, ABD’de yüksek öğrenim görmek üzere geçici olarak yaşama hakkı bulunan, benzersiz niteliklere sahip olmaları nedeniyle değişim programlarına katılmaları onaylananlar ve yabancı gazetecilere verilen F, J ve I vize türlerine sahip kişileri ilgilendiriyor. İç Güvenlik Bakanlığı’na göre, ABD’de vize sürelerini aşma oranı en yüksek olan ülkelerin vatandaşlarının kalış süresinin iki yıl olarak sabitlenmesi bekleniyor. Dışişleri Bakanlığı Terörizm Destekçileri Listesi’nde bulunan ülkelerin vatandaşlarının da ABD’de kalış süresinin 2 yılla sınırlandırılması öngörülüyor.

İç Güvenlik Bakanlığı ne diyor?

İç Güvenlik Bakanlığı, statü süresi politikasının ve F vize türüne sahip öğrencilerin, değişim programıyla gelen J vizesine sahip kişilerin ve yabancı gazetecilerin sayısında önemli düzeyde artışın Bakanlığın göçmen olmayan vize türlerini etkili bir şekilde takip etmesi ve denetlemesini olumsuz etkilediğini belirtti. İç Güvenlik Bakanlığı, “programların doğru şekilde uygulanıp uygulanmadığından ve ulusal güvenliğe yönelik olası risk konusunda endişe duyduklarını” kaydetti. VOA’ye konuşan uzmanlar, göçmen olmayan vize türlerini sınırlandıran bir başkanlık kararnamesinin ABD’de yüksek öğrenim üzerinde yıkıcı bir etkisi olabileceğini söylüyor.

Yabancı öğrenciler endişeli

Amerikan Konseyi Eğitim Konseyi’nin hükümetle ilişkilerinden sorumlu direktörü Sarah Spreitzer, son beş yıldır uluslararası öğrenci kayıtlarında bir düşüş eğilimi olduğunu söyledi. Spreitzer, “İç Güvenlik Bakanlığı’nın söz ettiği konuların çoğu öğrenci vizeleri ve öğrencilerin eğitimlerini tamamlama sürelerine ilişkin. Bilgilerin çoğu zaten SEVIS (Öğrenci ve Değişim Programı Ziyaretçisi Bilgi Sistemi) üzerinden takip ediliyor” diyor.

ABD’de olanlar etkilenecek mi?

Cornell Üniversitesi göçmenlik uygulamaları profesörü Stephen Yale-Loehr, teklifte şu anda ABD’de bulunan uluslararası öğrencilerin mevcut kurallar kapsamında nihai kararın yürürlüğe girmesinden sonraki 4 yılı aşmayacak şekilde, ülkede kalmaya devam edeceklerinin belirtildiğini söylüyor  Yeni teklif kapsamında, göçmenlik ofisinin vize sahibinin öğrenim sürecinde ilerleme kaydetmediğine ilişkin bir karara varması halinde, uluslararası öğrenciler için vize sürelerinin uzatılmasının yasaklanabileceği de belirtiliyor. Yale-Loehr, “Söz konusu teklif çoğu uluslararası öğrencinin öğrenimini dört yıl içinde tamamlamalarını öngörecek. Örneğin, çoğu doktora öğrencisinin doktora derecelerini almaları dört yıldan fazla zaman alıyor” diyor. Bu arada yeni düzenleme şu anda henüz teklif aşamasında. Hazırlanan düzenleme yürürlüğe girmeden önce inceleme için Yönetim ve Bütçe Ofisi’ne gönderilecek. Bütün bu aşamalar göz önüne alındığında, eğitim uzmanları yeni düzenlemenin Kasım ayında yapılacak başkanlık seçimlerinden ya da başkanın yemin ederek göreve başlayacağı Ocak ayından önce yürürlüğe girmesini beklemediklerini söylüyor. (Kaynak: VOA)