Uçaklarda Koltuk Aralarına Plastik Bölme

1466

Havacılık sektörünün yöneticileri, yolcularının uçmaya duyulan güveni yeniden kazanmaları için uçak koltuklarının aralarına plastik bölme konmayı planlıyor.

Çevrimiçi olarak düzenlenen MRO Asya-Pasifik konferansındaki konuşmacılar, pandemi ile ilgili olarak uçaklarda daha fazla hijyen, temassız oturma, temassız tuvalet özellikleri olması gerektiği vurgulandı.

Konferansta yeniden kullanılabilir veya tek kullanımlık plastik bölmeler üzerinde çalışıldığı ancak hafif olmaları, yanıcı oldukları ve uçak temizliğini ve tahliyesini etkilemesini olumsuz etkileyeceği görüşüne de yer verildi. Singapore Technologies Engineering’de üst düzey yönetici olan Tan Hean Seng, maliyet artışlarından korkan havayolu müşterilerinin ekonomi sınıfında kolyuk sayılarını azaltmak konusu ile ilgilenmediğini ileri sürdü.

Seng, şirketinin bir prototip geliştirdiğini de sözlerine ekleyerek, “Koltuklar arasında bir kalkan olması, özellikle yemek zamanlarında yolcular maskeleri çıkardıklarında ve potansiyel kirlilik olduğunda kendilerini daha güvende hissedebilirler” dedi. Boeing Co Özel Ürünler ve Hizmetler Başkan Yardımcısı Kate Schaefer, havayollarının daha uzun rotalarda dar gövdeli uçakları kullanmayı düşündükleri için yatık oturma seçeneklerine daha fazla talep olacağını belirterek “Bölmeler, kapılar ve kademeli oturma yerlerine ilgi büyük olacak” dedi.

Konferansta İtalyan şirketi Aviointeriors, temsilcisi de Roma tanrısının adını taşıyan “Janus” koltuğunun açılışını yaptıklarından söz ederek “Tasarım, orta koltuğun koridor ve pencere koltuklarından “bitişik koltuklarda oturanlara nefesin yayılmasını önleyen” bir “kalkan” ile ayrılmış, arkaya dönüktü. Kalkan ayrıca koridor koltuğunun ve yanından geçen yolcu ve mürettebat için ek koruma sağlıyordu ama ayrıca, yolcular arasında bir bariyer oluşturmak için mevcut koltuklara kalkanların takılmasını gerektiren “Glasssafe” adlı daha basit bir tasarım daha yarattık” dedi.

Glasssafe, “virüsler veya diğer yollarla bulaşma olasılığını azaltmak için yolcu ve yolcu arasındaki temasları ve hava yoluyla etkileşimleri önlemek veya en aza indirmek için yolcunun çevresinde izole bir hacim” yaratacaktır iddasında bulundu.