Ruslar İç Turizme Yöneliyor

1735

Rusya Federasyonu Başbakan Yardımcısı Dmitriy Çernışenko, ülkede iç turizmin gelişmesi için çok iyi bir potansiyelin bulunduğunu söyledi. Bu sayede de Rusya’nın turizm gelirinin, 10 yılda 3 katına çıkacağını ve devletin bu sektörü destekleyerek gerekli adımlar atacaklarını açıklandı.

Başbakan Yardımcısı Dmitriy Çernışenko, turizm sektörünün Rusya’nın Gayri Safi Yurt İçi Hasıla’sına (GSYİH) katkısının önümüzdeki 10 yılda mevcut yüzde 4’ten üç katına yani yüzde 12’ye çıkması gerektiğini belirtti. Gazetem.ru‘da yer alan habere göre Çenişenko, yaptığı açıklamada, “Turizm sektörü, büyük ülkemizin GSYİH’sinin neredeyse yüzde 4’ü. Turizm sektör aynı zamanda ekonominin 50’den fazla farklı ilgili sektörünü etkileyen bir itici güçtür” ifadelerine yer verdi.

Proje hazırlıyoruz

“Turizm endüstrisine destek, devletin öncelikli görevlerinden biri olduğunu altını çizen Çernışenko, “Devlet Başkanının talimatına göre turizm alanında ulusal bir proje hazırlıyoruz. Bu projenin önümüzdeki 10 yıl için ufukta çok iddialı hedefleri var. Bu hedefler, vatandaşlarımızın Rusya’ya seyahatlerinde üç kat artış olması, sektördeki istihdamda iki kat artması  ve turizm sektöründen gelen GSYİH artışının üç katına çıkmasıdır. Sektörde halihazırda 2 milyon 500 binden fazla Rus istihdam ediliyor.”

Potansiyeli olan yerler

Başbakan yardımcısı, Rusya’nın iç turizminin fantastik potansiyele sahip olduğunu belirterek “Turizm, Rusya’nın imajını şekillendirmede çok önemli bir rol oynuyor. Ayrıca kültürel ve tarihi mirasımızın önemli unsuru. Bu yüzden yerli iç turizmin gelişimi için harika bir potansiyele sahibiz. Bu yerler Altay, Baykal, Hakasya, Kuzey Kafkasya, Kırım, Baltık ve Uzak Doğu. İsimlerini duyarken bile oraya gitmek istiyorsunuz” dedi.