HES Kodun Yok mu? Oda da Yok

1725

İçişleri Bakanlığı bugünden itibaren HES kodu olmayanların konaklama tesislerine alınmayacağını, bu kuralı ihlal eden işletmelerin de 10 gün süre ile faaliyetlerinden men edileceğini açıkladı.

Bakanlıktan yapılan açıklama göre; “Özel-kamu, turizm işletme belgeli/belgesiz, ruhsat veren idare gibi) tüm konaklama tesislerinde (otel, motel, pansiyon, misafirhane, kamp vb.) müşterilerden Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması kodu istenmesi ve gerekli sorgulama yapıldıktan sonra konaklama tesisine müşterinin kabul edilmesi uygulamasına başlandı” denildi.

HES kodu sorgulaması (İnternet, telefon veya yüz yüze rezervasyon yapılırken hem de müşterilerin konaklama tesisine kabulü sırasında yapılması gerekiyor.  Yapılan sorgulama sonucunda herhangi bir risk bulunmayan (tanılı ya da temaslı) olmayan kişiler rezervasyon yaptırabiliyor veya tesise kabul edilebiliyor.  

Denetimler sonucunda HES kodu sorgulaması yapılmayan  veya sorgulama sonucuna göre kabul edilmemesi gereken müşterilerin konaklamasına veren tesisler de 10 gün süre ile faaliyetlerinden men ediliyor.