İngiltere’ye Git Karantinaya Gir

1957

İngiltere Ulaştırma Bakanı Grant Shapps Türkiye’nin Covid-19 nedeniyle güvenli ülkeler listesinden çıkarıldığını açıkladı. Buna göre Türkiye’den İngiltere’ye gidecek olan kişiler ülkeye girişlerinden itibaren 14 gün süreyle karantinada kalmak zorunda.

Ulaştırma Bakanı’nın Shapps sosyal medya hesabından paylaştığı mesajda “Karantina uygulaması 3 Ekim cumartesi günü İngiltere saatiyle sabah 04:00’den itibaren başlayacak” yazdı. Güvenli ülkeler listesinden çıkarılan ülkeler listesinde Türkiye ile birlikte Polonya ile Karayiplerden, Bonaire, St Eustatius ve Saba’yı da ekledi.

İngiltere’ye giriş yapanların derhal kalacakları adrese gitmeleri ve 14 süreyle alışveriş ya da spor dahil hiç bir gerekçeyle hiç evden çıkmadan kendilerini tecrit etmeleri isteniyor. Karantina uygulaması yalnızca doğrudan Türkiye’den seyahat edenlerin yanı sıra transit yolcuları da kapsıyor.

Birleşik Krallık’a yani İngiltere, Galler, İskoçya ya da Kuzey İrlanda’ya giriş esnasında Türkiye’den gelen yolcuların seyahatleriyle ilgili detayları, iletişim bilgilerini ve kalacakları adresi sınır polisine beyan etmeleri gerekiyor. Bu arada İngiltere’de karantinada kalmadığı tespit edilen kişilere 1000 Sterlin para cezası da var.