Ekim’de Dünyada 321 Yeni Otel Açılacak

1838

Bu yılın Ekim ayında dünya çapında toplam oda sayıları 52 bin 810’a ulaşan 321 yeni otelin hizmete girmesi planlanıyor. Yeni otellerin bölgelere göre dağılımına baktığımızda Kuzey Amerika’nın 112 otelle açık ara birinci olduğunu görüyoruz.

Kerem KÖFTEOĞLU

TOPHOTELPROJECTS verilerine göre, Kuzey Amerika’da bu ay hizmete girmesi planlanan 112 yeni otelin oda kapasiteleri 19 bin 559 olarak belirlendi.or. Kapılarını ziyaretçilere açması beklenen yeni otellerin bölgesel dağılımında Asya-Pasifik (APAC) bölgesi 18 bin 868 oda kapasiteli 81 otel projesiyle ikinci sırada yer alıyor. APAC bölgesi, yeni otel proje sayısı bakımından Kuzey Amerika’nın gerisinde olmasına karşın, hizmete girecek tesislerin büyüklüğü ve oda sayısı bakımından Kuzey Amerika’daki kapasiteye çok yakın seviyede bulunuyor.

Oda kapasiteleri 11 bin 158’i bulan 73 yeni otel projesiyle  Avrupa üçüncü sırada yer alırken, Avrupa’yı 8 bin 663 oda kapasiteli 29 yeni otelle Ortadoğu dördüncü, 4 bin 10 oda kapasiteli 22 otelle beşinci ve 552 oda kapasiteli dört yeni otelle de Latin Amerika altıncı sırada bulunuyor. Bu ay hizmete girecek 321 otelden 207’si dört yıldızlı geri kalan 114 otel ise 5 yıldızlı ve lüks kategorisinde olacak.

Ülkelerin birincisi ABD

Hizmete girmek için gün sayan yeni otelleri ülkeler bazında incelediğimizde 16 bin 957 oda kapasiteli 98 projeyle ABD’nin ilk, 8 bin 185 odalı 32 projeyle Çin’in ikinci, Almanya ve İngiltere’nin de sırasıyla 17 ve 12 projeyle takipte olduklarını görüyoruz. BAE ve Hindistan’da 11’er yeni otel projesine, Tayland ve Avustralya’da 10’ar İspanya’nın sekiz Rusya’nın ise yedi otel projesine sahip.

Projelerin şehirlere dağılımına baktığımızda ise Dubai’nin 2 bin 982 oda kapasiteli dokuz yeni tesisle New York’un önünde olması dikkat çekiyor. “Büyük Elma”‘da gün sayan yedi otelin oda kapasiteleri de bin 61 olarak karşımıza çıkıyor. Katar’ın başkenti Doha’da 1.532 odalı beş tesis, Bangkok ve Dublin, sırasıyla bin 48 ve 896 odalı dört yeni otel hizmete girecek.

Markaların Lideri Hilton ve Marriott

Dünya çapında 2020 Ekim ayında hizmete girecek yeni otelleri markalar bazında incelediğimizde dünya devi zincirlerden Hilton Worldwide ve Marriott International’ın lider konumda olduğunu görüyoruz. Hilton bünyesindeki Hampton by Hilton mevcut tesislerine 2 bin 279 oda kapasiteli 15, Marriott Hotels & Resorts da 2 bin 987 oda kapasiteli 11 yeni tesis ekleyecek. Ayak sesleri duyulan Hilton Garden Inn ve Home2 Suites by Hilton biri 937 diğeri 618 odalı altı otelde prontföyünü büyütecek. Courtyard by Marriott listeyi beş yeni açılış ve 889 oda ile tamamladı.

Bazı Otel Projeleri

362 odalı Kimpton Maa-Lai Bangkok , konuklarına yakındaki büyükelçiliklere, perakende satış tesislerine ve Bangkok Skytrain ağına kolay erişim sağlayacak. Bu tesis, 22 dönümlük yemek, alışveriş ve eğlence mekanları sunan Sindhorn Village gelişiminin bir parçası olacaktır. Bangkok merkezli Plan Architect Co, Kimpton’un zarif ama eklektik tarzıyla mükemmel bir uyum içinde olan otelin sanatsal tasarımını ele aldı.

Çin’in liman kenti Xiamen’deki Andaz’a ait mülk üstünde devreye girecek olan 304 odalı tesis kendine özgü tasarımıyla dikkat çekiyor. Şanghay’dan Blink Design Group ve RBS Architectural Engineering, yerel Nanyang tarzından esinlenerek modern lüks bir tesis yarattı. Bu yüzden hem binanın durumu hem de geliştirilen modern tarzdan dolayı Eski yeniyle buluşuyor” mottosunu benimsiyor.