Mona Seni Tanımazsa Yandın

1714

Fransa’nın Lyon-Saint-Exupépy havalimanında dünyada ilk kez ‘yüz tanıma sistemi’ uygulamaya girdi. Artık Lyon havalimanına gelen yolcular Mona adı verilen yüz tanıma sistemi sayesinde uzun bekleme kuyruklarından kurtuluyor. En azından havalimanı yöneticilerinin umudu bu yönde.

Havalimanının işletmecisi Vinci Airports’un CEO’su Nicolas Notebaert yaptığı açıklamada Mona’nın “dünyada bir ilk” olduğunu iddia ederken “Yolcuların havalimanlarında en çok şikâyet ettiği hususlardan biri uzun bekleme kuyrukları ve kimlik ve belge kontrolleri. Yeni sistem bu işlemleri hızlandıracak” dedi.

Mona’ya yüz tanıma

Yarım saatlik bir zaman kazanılacak

Bir mobil aplikasyona veya havalimanındaki bir sisteme hesap açan ve bir yüz fotoğrafı veren müşteriler, bundan böyle, Lyon havalimanı içindeki geçiş noktalarından sadece Moa’ya yüz tanıma“yüzlerini göstererek” otomatik olarak geçebilecekler. CEO’ya göre “Lyon, yüz tanıma sistemiyle ana girişten uçağa binişe kadar yolcuların beklemeden geçecekleri tek havalimanı oldu.”

Uçak kalktığı an veri siliniyor

Gazetecilerin “yolcuların kişisel verilerinin ve özel bilgilerinin korunması” konusundaki soruları üzerine ise Notebaert “Bunlar özel ve önemli veriler, onun için sistem bilgileri stoklayıp saklamıyor ve uçak kalktığı anda tamamı siliyor” cevabını verdi. Verilen bilgiye göre “yüzbinlerce euro”ya mal olan sistem yolculara ortalama yarım saat zaman kazandıracak. Sistem şimdilik deneme ve geliştirme aşamasında.