Turizmciye Nefes Kredisi 10 Milyar

1680

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’ turizmciler için yeni bir destek paketi hazırlandığını belirtti. Bakan Ersoy Kredi Garanti Fonu (KGF) kefaletiyle finansman desteği sağlanacağını vurguladı.

Bankaların KGF kefaletiyle 10 milyar TL finansman sağlayacağı ve 1 yıl ödemesiz, 48 ay vadeyle kullandırılacak olan kredinin faizi yüzde 14.5 olacağı belirtiliyor.

Küresel koronavirüs salgınının hasarlarını gidermek için yeni bir destek paketi üzerinde çalışıldığını vurgulayan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy bu konuda Sabah’a açıklama yaptı. Açıklamaya göre, “Virüsün en çok etkilediği sektörlerin başında gelen turizme, kamu ve özel bankaların katılımıyla, Kredi Garanti Fonu (KGF) kefaletiyle finansman desteği sağlanacak. Buna göre, bankalar 8 Milyar TL KGF kefaletiyle, sektöre 10 Milyar TL’lik destek verilecek” dedi.

Destek paketinde faizin yüzde 14.5 olması bekleniyor. Değişken faizli olması durumunda da Türk Lirası gecelik referans faiz oranı (TLREF O/N) üzerine 250 baz puan eklenecek. Ancak KGF destekli kredinin faizi yüzde 16’yı geçemeyecek. Kredi 1 yıl ödemesiz, 48 ay vadeyle kullandırılacak.

40 MİLYON TL’YE KADAR…

Turizmciler, finansman paketinden ciroya göre yararlanacak. Ciro büyüklüğüne göre, 300 Bin TL’den 20 Milyon TL’ye kadar kredi sağlanacak. Belirli bir oda sayısının üzerindeki oteller 40 Milyon TL’ye kadar kredi kullanabilecek.