Canları da Aldı Ekonomiyi de Çökertti

1711

Dünya çapında 600 binden fazla insanı öldüren ve dünya genelinde hayatı durma noktasına getiren koronavirüs ölümcül gücünü fena gösterdi.

Sait YARDIMCI

Koronavirüs pandemisini en erken ve en çok ölümle vurduğu ülkeler İtalya ve İspanya oldu. Şu sıralar İspanya’da 34 bin, İtalya’da ise 28 binden fazla da kişi yaşamını yitirdi. Bu arada sanki COVID-19’un ölümcül etkisi yeterli değilmiş gibi, bir de ekonomik etkileri çıktı. Bu etkiler de özellikle de İtalya ve İspanya’da görüldü. Bir anlamda Covid hem öldürdü hem de ekonomiyi perişan etti.

Her iki ülke de, geçtiğimiz aylarda çığlık atan bir durma noktasına geldi. Bir süreliğine sınırlarını kapatmışlardı. Kademeli olarak yeniden açtılar. Çünkü turizme güveniyorlardı. Turistler ekonmiye can suyu verecekti. Ancak umdukları gibi olmadı.

Dahası, her iki ülke de salgından önce bile ekonomik olarak mücadele içindeydi. Bunu en somut kanıtı da OECD verileriydi. İspanya ve İtalya tüm OECD ülkeleri arasında en yüksek kamu borcu ve işsizlik oranları olan 2 ülkedeydi.

Dünya Seyahat ve Turizm Konseyi’nden (WTTC) verilerine göre, seyahat ve turizm geçen yıl İspanya’nın ve İtalya’nın GSYİH’sına yüzde 14,3 ve 13,0 katkıda bulundu. Bu katkılar otellerden, seyahat acenteleri ve havayollarının yanı sıra turistlerin getirdiği milyarlarca dolar veya euro katkılarıdı.

Örneğin Amerika Birleşik Devletleri’nde, seyahat ve turizmin toplam etkisi, GSYİH’nın yüzde 8.6’sı ile önemli ölçüde daha küçüktü. Bu düşük oranda bile, seyahat ve turizm Amerika Birleşik Devletleri’nde 6 milyondan fazla işi doğrudan destekliyor ve WTTC’ye göre ABD’de 16,8 milyon işe varan istihdama toplam katkı sağlıyor. Buradan çıkan sonuç ise; pandemi de İspanya ve İtalya hem canlarını yitirdi, hem de parasını.