AB ve Almanya Yokuşa Sürüyor

1698

Türkler hiç bir AB üyesi ülkeye gidemiyor. Almanya, Türklerin turistik vize randevularına yine cevap verilmeyeceğini yineledi. Alman makamları Türklere vize konusunda sürekli yeni koşullar belirliyor.

Bir anlamda işler hep yokuşa sürülüyor. Bu zorluklardan birisi de Türkiye gibi risk bölgesinden gelenlerin ellerindeki negatif test sonuçlarının tanınmayabileceğini, ikinci bir test yaptırmaları gerekebileceğine şartı.

Almanlar ülkelerine girişte getirdikleri test zorunluluğu, Almanya’da yaşayıp da Türkiye’ye giden ve dönenleri hayli zorluyor. Bu kişiler, negatif test sonuçlarını, sağlık birimlerinden onaylamadan karantinadan çıkamıyor.

Alman vizesi alabilmenin şartları da şöyle; Aile ziyaretleri: Ölüm, cenaze, düğün, kendi çocuğunuzun yakın zamanda Almanya’da doğumu. İşveren tarafından Almanya’ya gönderilmiş olan makinelerin veya  tesislerin montajı bakımı onarımı ve işletme açısından önemli bir nedenle gerçekleşmesi gereken kaçınılmaz iş seyahatleri. Fuarların katılımcıları ve fuar ziyaretçileri. Ancak fuar standı kurulumu için gerekli personel buna dahil değil. Alman vatandaşlarının veya AB ülkesi vatandaşlarının veya Almanya`da ikamet izni olan üçüncü ülke vatandaşlarının eşlerinin yapacakları  gerçekleştirecekleri geçici aile ziyareti. Alman vatandaşlarının veya AB ülkesi vatandaşlarının (sadece beraber seyahat etme koşuluyla veya mekânsal ayrılık sonrasında Almanya`da tekrar bir araya gelme söz konusu ise) veya Almanya`da ikamet izni olan üçüncü ülke vatandaşlarının (sadece Almanya`da tekrar bir araya gelme söz konusu ise) uzun süreli hayat arkadaşları. Çok kısıtlı koşullara bağlı olarak tıbbi tedaviler.