Yaylılar Maskeli Nefesliler Ekranlı

2022

Türkiye’nin klasik müzik için tasarlanmış ilk konser salonu Cemal Reşit Rey (CRR) de salgın nedeniyle ara verilen etkinlikler kaldığı yeniden başlıyor.

Ekim ve Kasım ayında toplam 38 konserin gerçekleşeceği CRR’de, önlemler kapsamında her etkinlik öncesi salonlar dezenfekte edilecek. 60 dakikayı geçmeyecek konserlerde yaylı çalgılar maskeli, nefesli çalgılar özel olarak yapılan koruyucu ekranlar arkasında çalacak.

Oturma kapasitesinin üçte bir oranına indirildi. Salonlarda, 65 yaş üstü müzikseverler düşünülerek bir çok konser iki defa peş peşe verilecek.  Yeni kültür sanat sezonunu, Şef Ender Sakpınar’ın yönetiminde gerçekleşen İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası konseriyle açıldı.

İDSO’yu Şef Can Okan Yönetiyor: İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası önceki gece Şef CanOkan’ın yönettiği orkestra ile birlikte soprano Burcu Hancı, Mozart ve Lobos’un eserlerinden seslendirildi.

Hisar ve Hisarbûselik: Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu’nun bu gece (11 Ekim Pazar 2020) saat:11.30’da Mehmet Güntekin’in yöneteceği konser var. Konserin ilk bölümünde, emekliliğe hak kazanan ud sanatçısı Samim Karaca, saz arkadaşlarıyla birlikte, saz musikisinin seçkin örnekleriyle dinleyicinin huzuruna çıkacak. Ardından Bekir Ünlüataer sahne alarak bir solo perormans sunacak. Konserin ikinci ve son bölümünde koro, Hisar ve Hisarbûselik makamlarından klasik eserler seslendirecek.Konser biletleri 15 ve 25 TL.

Öyküler Müzik İle Buluşuyor; CRR Türk Müziği Topluluğu 12 Ekim Pazartesi 2020, saat 18.00-20.00’de. CRR Türk Müziği Topluluğu ekim ayındaki konserinde İstanbul’da yaşanmış müzik öykülerinden oluşan bir repertuvarla CRR Sahnesinde. Şef Hakan Talu yönetimindeki CRR Türk Müziği Topluluğu ile soslistler Canan Sezgin Geylan ve Atakan Akdaş, Sunay Akın’ın öykülerini seslendiriyor. Konser biletleri 20 ve 30 TL.

Ritimler CRR’de Buluştu; Etnoritmix 14 Ekim Çarşamba günü saat: 20.00. Hindistan, İran, İspanya ve Türkiye’den perküsyon ustalarının ülkelerine has enstrümanlarıyla gerçekleşecek bu konserde, gerçek bir ‘dünya müziği’ şöleni yaşanacak.Ritim alanında dünyada birer ekol olan bu ülkelerin müzikleri etnik ritim ve etnik birer melodi enstrümanları ile birlikte sunulacak. Doğaçlama tekniğinin en çok duyulacağı projede Türk müzisyenler ise doğu ve batı arasında bir köprü oluşturacak. Konser biletleri 20 ve 30 TL.

Barış Ormanı Operası; Barış Ormanı Çocuk operası. 17 Ekim Cumartesi. Saat: 13.00 Çocuklara çevrenin, doğanın korunmasına yönelik bir farkındalık sağlayan “Barış Ormanı” müzikleri ve renkli sahneleme teknikleriyle minik seyirciler kadar yetişkinlerinde ilgisini çekecek. Konser biletleri 20 TL

Efsanevi Müzisyen Viktoria Mullova; CRR Senfoni Orkestrası Viktorıa Mullova.19 Ekim Pazartesi. Saat: 18.00-20.00’de CRR Konser Salonu, büyük müzisyenleri farklı yüzleriyle sunduğu portrelerden ilkinde yaşayan en efsanevi müzisyenlerden Viktoria Mullova’yı ağırlıyor. On yıllardır kariyerinin zirvesinde olan Mullova önce CRR Senfoni Orkestrası eşliğinde 20. yüzyılın en güzel konçertolarından birini seslendiriyor. Ertesi akşam, oğlu ile birlikte daha “hafif” bir repertuarda da büyük müzisyen farkının ne olabileceğini sergiliyor. Konser biletleri 20 ve 30 TL.

Anne Oğuldan Müzik Ziyafeti; Musıc We Love Sanatçı Portresi1-2-20 Ekim Salı. Saat: 18.00-20.00 Viktoria Mullova keman Misha Mullov – Abbado kontrbas. Konser biletleri 80, 50, 30 ve 20 TL.

Müzeyyen Senar Şarkıları; Şevval Sam, Müzeyyen Şarkıları 22 Ekim Perşembe. Saat: 18.00-20.00 CRR Konser Salonundaki bu konserde Müzeyyen Senar ile uzun yıllar birlikte çalışmış saz sanatçıları Şevval Sam’a eşlik ediyor. Konser biletleri 20 ve 30 TL.

İDSO’da Ünlya Eşlik Ediyor; İstanbul Devlet Senfoni Orkesrası. 23 Ekim Cuma.Saat: 18.00 S. Dağhan Doğu’nun yönettiği orkestraya kemanda Mehmet Yasemin ve piyanoda Salih Haşim Aktaşeşlik ediyor. Konserde Mozart’ın Piyano Konçertosu No. 23, C. Saint Saens’ın Introduction ve Rondo Capriccioso ve A. Copland’ın Appalachian Spring’I seslendiriyır.Konser biletleri 20 ve 30 TL

Barış Ormanı çocuk operası; 24 Ekim Cumartesi. Saat: 13.00 Çocuklara çevrenin, doğanın korunmasına yönelik bir farkındalık sağlayan “Barış Ormanı” müzikleri ve renkli sahneleme teknikleriyle minik seyirciler kadar yetişkinlerinde ilgisini çekecek.Konser biletleri 20 TL.

Farklı Coğrafyaların Mistik Tonları; Coşkun Karademir Bir Nefes. 25 Ekim Pazar Saat: 17.00 Son yıllarda birbirinden farklı coğrafyaların mistik tonlarını, Anadolu’nun müziği ve kopuzuyla buluşturmuş, alanlarında dünyaca ünlü sanatçılarla hazırladığı albüm ve konser projeleriyle de uluslararası bir üne kavuşmuş olan Coşkun Karademir, uzun bir aranın ardından CRR sahnesinde müzikseverlerle buluşuyor. Konuk Sanatçı: Ayfer Vardar. Konser biletleri 20 ve 30 TL.

CRR’de Caz Keyfi; Volkan Öktem feat Sibel Köse 28 Ekim Çarşamba. Saat: 20.00 Ülkemizin önde gelen caz vokalist ve eğitmenlerinden Sibel Köse ile dünyanın en iyi davulcuları arasında gösterilen Volkan Öktem CRR sahnesinde buluşuyor. Konser biletleri 80, 50, 30 ve 20TL.

Cumhuriyet Bayramı’na Özel ; Cumhuriyet Bayramı konseri. 29 Ekim Perşembe. Saat: 18.00-20.00 Cumhuriyet’in müzik kazanımları, 29 Ekim ve 10 kasım konserlerimizin konusu. Büyük yenilenmeyi, yeniliklerle kutluyoruz. Cumhuriyet Bayramı konseri, başarılı iki bestecinin yeni eserlerinin ilk seslendirilişlerini, klasiklerimizden biriyle bir araya getiriyor. Anadolu Nefesli Beşlisi, ustalıkları, enerjileri ve yeni müziğe bağlılıklarıyla tam bir cevher. Program: Mahir Cetiz, Yaylı Çalgılar için, Gedik Sanat Özel Siparişi (Dünya Prömiyeri) Cem Oslu “Yolculuk” Nefesli beşli, yaylı orkestrası ve perküsyon için, Anadolu Nefesli Beşlisi’ne ithafen Gedik Sanat Özel Siparişi (Dünya Prömiyeri) Ulvi Cemal Erkin (1906-1972) “Sinfonietta“Yaylı Çalgılar için Konser biletleri 80, 50, 30 ve 20 TL İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası. 30 Ekim Cuma. Saat: 18.00 Cumhuriyet Bayramı Konseri Tolga Taviş şef. Solistler: Nurdan Küçükekmekçi, Zeynep Halvaşi. Program: Tolga Taviş Rona Şarkıları Yalçın Tura (1994) Sinfonietta.Konser biletleri 35 ve 25 TL Tüm göster ve konserleirn biletleri CRR Konser Salonu gişesi ve Biletix’ten temin edilebilir..