Kurye Öttü Uyuşturucu Sevkiyatı Çöktü

1645

İstanbul Havalimanı’nda Gümrük Muhafaza ekipleri 4 ayrı  operasyon yaptı. Operasyonlarda 414 kilogram khat adlı uyuşturucu madde 6 kilogramda kokain ele geçirildi

İstanbul Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ekipleri İstanbul Havalimanı’nda 4 ayrı operasyon düzenledi. Başarılı operasyonlar sonucunda da 420 kilogram uyuşturucu madde ele geçirildi.

İlk operasyon Türkiye’ye giriş yapan iki yolcudan şüphelenilmesi ile başladı. Yolculara ait 6 adet valiz, x-ray tarama cihazından geçirildi. Narkotik köpeğe kontrol ettirildi. Yapılan aramada baharat poşetlerin arasında yeşil renkli bir bitkiye rastlandı. Bitkilerden numune alındı. Numunenin uyuşturucu test cihazında yapılan kontrolünde “khat” cinsi uyuşturucu madde olduğu tespit edildi. Valizlerin içerisindeki toplam 53,7 kilogram uyuşturucuya el konuldu.

Kuryeler öttü

Gümrük Muhafaza ekipleri uyuşturucu kuryeliği yapan yabancı uyruklu kişilerin sorgulanması sonucunda, kuryeler uyuşturucuyu havalimanında teslim alacak kişiler hakkında bilgi verdi. Onların kullanacakları aracın bilgilerine ulaştı. Operasyonun devamında bu araçla birlikte 8 kişi daha yakalandı ve yapılan aramada 31,3 kilogram daha khat cinsi uyuşturucu madde ele geçirildi.

Tekstil arasında uyuşturucu

Ekiplerin gerçekleştirdiği ikinci operasyonda ise İstanbul Havalimanı kargo terminal bölümünde riskli görülen bir kargo paketi açıldı. Nijerya’dan gelen ve İstanbul üzerinden Amerika’ya gönderilecek olan ‘tekstil ürünü’ olarak beyan edilen kargo paketinden 113 kilogram khat cinsi uyuşturucu çıktı. Kargo terminalinde yapılan diğer operasyonda ise yine şüpheli görülen bir kargonun içerisinde 216 kilogram Khat cinsi uyuşturucu daha yakalandı. Gümrük Muhafaza ekiplerinin İstanbul Havalimanı’ndaki son operasyonunda ise şüphelenilen bir yolcunun bagajına gizlenmiş 6 kilogram kokain ele geçirildi