Sivil Havacılığı Kitaba Sığdırdı

1620

VakıfBank Kültür Yayınları “Devlet Hava Yolları Türkiye’de Sivil Havacılığın Doğuşu” isimli kitabı yayımladı.

Dr. Öğr. Üyesi Abdullah Nergiz’in kaleme aldığı kitapta Türk sivil havacılığının başlangıcı, gelişimi ve milli kimlik süreci incelendi. İlk uçaklar, tarifeler ve havalimanlarımız gibi birçok konu ele alındı.

Türkiye’de sivil havacılık alanının kuruluş yıllarını ve sürecini sistematik açıdan değerlendiren kitabın yazarı Abdullah Nergiz çalışmasını söyle anlattı;

“Kitabım sivil havacılığın dünyadaki kuruluş dönemini ile başlıyor. . Daha sonra ülkemizde 1933 yılında, Havayolları Devlet İşletme İdaresinin kuruldu 1956 ise sivil havacılık sektörünün üç farklı devlet kurumu çerçevesinde yeniden yapılandırılarak idari anlamda modernize edildi. Ülkemizde gerçekleştirilen havacılık çalışmaları, ilk uçuşlar ve pilotlara yönelik detaylı bilgilere yer  verdim. Kayseri’deki ilk uçak fabrikası, uçak motoru üretimi, Türk Hava Yolları’nın doğuşu, filosu, tarifeleri; Alman, Fransız ve İtalyan havacılık şirketlerinin girişimleri, çalışmaları ve iş birlikleriyle ilgili de incelemeleri de anlattım. Ayrıca askeri uçak üretiminin yanı sıra Nuri Demirağ ile Vecihi Hürkuş’un önemli adımlarına da sayfalarımda yer verdim” diyor.