Havalimanlarına Sağlık Sertifikası

912

TAV Havalimanlarının 6 ülkede işlettiği havalimanları için ACI (Uluslar arası Havalimanları Konseyi) tarafından oluşturulan ve pandemi önlemlerini belirleyen sertifikasyon için başvuruda bulunuldu. Ankara Esenboğa, Üsküp ve Zagreb havalimanları süreci tamamlayarak sertifikalarını aldı.

TAV tarafından yapılan açıklamaya göre şimdi sırada da İzmir Adnan Menderes, Gazipaşa- Alanya, Milas-Bodrum, Tunus Enfidha ve Monastir, Gürcistan’ın Tiflis ve Suudi Arabistan’ın Medine havalimanları için da akreditasyon işlemleri yapılıyor. Fraport ve TAV’ın birlikte işlettiği Antalya Havalimanı da sertifikayı alacak.

Konu ile ilgili olarak açıklama yapan TAV Havalimanları İşletmelerden Sorumlu Grup Başkanı (COO) Kürşad Koçak  “Havacılık pandemiden en fazla etkilenen fakat aynı zamanda yeni düzenlemelere en hızlı adapte olan sektörler arasında yer alıyor. TAV olarak işlettiğimiz tüm havalimanlarında, çalışanlarımızın ve yolcularımızın sağlığını korumak üzere otoritelerin belirlediği önlemleri tam olarak hayata geçirdik. Türkiye’deki havalimanlarımızda SHGM tarafından yayınlanan Havaalanı Pandemi Tedbirleri Sertifikasyonunu aldık. Haziran başından bu yana da yolcularımıza sorunsuz bir şekilde hizmet veriyoruz. Avrupa Havacılık Emniyeti Ajansı EASA tarafından hazırlanan protokole imza attık. Şimdi de ACI tarafından yürütülen kapsamlı programa katılarak bu konudaki taahhütlerimizi daha da güçlendirmiş olduk. Havalimanları ve havayollarının aldığı önlemlerle seyahat sırasında bulaşma riskinin en aza indirildiğine inanıyoruz” dedi.