Zehir Seyirci İle Buluşuyor

2058

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Lot Vekemans’ın yazdığı Zehir adlı oyunu seyirciyle buluşturuyor. Oyun, 20 Ekim 2020 Salı günü saat 20.30’da Kadıköy Haldun Taner Sahnesi’nde ilk gösterimini yapıyor.

Kadın ve erkek dünyasının bakış açısına odaklanan eser Hollanda’da oynanmasının ardından çeşitli dillere çevrildi; Amerika, İngiltere gibi ülkelerdeki tiyatrolarda sahnelendi. Zehir’in yönetmeni Şaban Ol, oyunu şöyle değerlendiriyor:

“Bir zamanlar birbirlerini çok sevmiş ama acı bir kayıptan sonra birbirlerini kaybeden iki insanın hikâyesi bu oyun. Sonrasında yaşamlarını yeniden kurmaya çalışırlar. Bu buluşmayı istisna kılan şey, ortaya çıkan yaşam gücüdür: bu güç yıkıcı olduğu gibi yapıcı ve aynı zamanda teselli edicidir. Yargılama yerine bu teselli veren yanın ortaya çıkabilmesi için hayatlarına, hava, su ve rüzgarın girmesi gerekir, böylelikle empati, saygı, sevgi ve dayanışma ile kırılganlığa karşı bir zırh oluşturulur.”

Dramaturgisini Özge Ökten’in, sahne-kostüm tasarımını Nihal Kaplangı’nın, ışık tasarımını Murat Selçuk’un, efekt tasarımını Hanefi Topraktepe’nin yaptığı, fotoğraflarını Nesrin Kadıoğlu’nun çektiği oyunda Sevinç Erbulak, Aslıhan Kandemir, Ahmet Saraçoğlu ve Eraslan Sağlam rol alıyor.