Ormanlar Sera Gazını Yutuyor

1575

Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, “Atmosfere 2018 yılında toplam 520 milyon ton karbon (CO2) eşdeğeri sera gazı emisyonu salımı yapıldı. Bunun 84,8 milyon ton CO2 (yüzde 16) eşdeğeri ormanlar tarafından tutuldu” dedi.

İnsanların faaliyetleri sonucunda doğaya salınan sera gazları, iklim değişikliğini hızlandıran en önemli etken. Ormanlar da sera gazı tutumunda çok önemli bir yer tutuyor. Orman Genel Müdürlüğü bünyesinde Ulusal Sera Gazı Envanteri oluşturuldu. Bu  konu ile ilgili açıklama yapan Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey şöyle konuştu;

“Türkiye de 2018 yılında atmosfere 520 milyon ton CO2 eşdeğeri sera gazı emisyonu salımı yapıldı. Bunun 84,8 milyon ton CO2 (yüzde 16) eşdeğerinin ormanlar tarafından tutulduğu saptandı. Karbon tutumu 1990’dan bu yana artarak devam ediyor. Bu artışın meydana gelmesinin ana nedenleri ise orman alanlarının artması, sürdürülebilir orman yönetimi uygulamaları, ağaçlandırma ve rehabilitasyon faaliyetleri gibi yürüttüğümüz uygulamalarıdır” dedi.

Orman Genel Müdürü Bekir KARACABEY

Türkiye ormanlarının yıllık karbon tutumunu BM İklim Değişikliği Sekretaryasına raporlandığını sözlerine ekleyen Karacabey “Son yıllarda yaşanan ani hava olayları, kuraklık ve tüm dünyayı etkili altına alan pandemi süreçleri iklim değişikliğinin sebep olan konuların daha çok tartışılmasına neden oluyor. Bu sebeplerin başında ise tüm dünya genelinde artan sera gazı salınımları geliyor” diye sözlerini sürdürdü.