Tarihi Yarımada Turizmcileri Sorunlara Çözüm İstiyor

1855

Tarihi Sultanahmet Yarımadası’nda faaliyet gösteren turizmciler bazı kişilerden çok şikâyetçiler. Kimden şikâyetçisiniz? diye sorulunca “bir sor bin ah işit” misali başlıyorlar sırlamaya “Hanutçular, dilenciler, sokak satıcıları, sokak müzisyenleri ile turistlere fahiş fiyat uygulayan taksiciler” diye. Hem turizm sektörünü hem de turistleri zor duruma sokan bu kişilere karşı kalıcı çözüm istiyorlar.

Old City Otelciler Platformu Yönetim Kurulu Üyesi Muhterem Turantaylak, bu konu ile ilgili olarak şöyle konuşuyor;  “Tarihi yarımadada, turizmcileri olarak daha öncede pek çok defa dile getirdiğimiz gibi, çok ciddi sıkıntılarımız var. Bu sıkıntılar sadece bölge esnafı açısından değil, İstanbul ve ülkemiz için de çok ciddi endişe yaratıyor. Turizm, ülkemizin en önemli gelir kalemlerinden. Bizler, dünyanın göz bebeği olan İstanbul ve onun kalbi olan tarihi yarımadada gözümüzü açtık. Tüm yatırımlarımızı buraya yapıyoruz. Burada sadece kendi grubumuza bağlı 7-8 işletmemiz var. Hayata geçirmeyi planladığımız 3-4 projemiz daha var ama bu sorunların yüzünden projeler beklemede. Benim gibi pek çok yatırımcı da aynı düşünce içinde beklemede. Yetkilerimizden şunu bekliyoruz: Dünyanın en güzel ülkelerinden biri olan Türkiye’de hemen hemen her sektöre can suyu olan turizm sektörüne sahip çıkılsın. Bu ülke gerek coğrafi güzellikleri, gerekse kültürel zenginlikleriyle yılda 60-70 milyon turist ağırlayabilecek  kapasiteye sahip. Yeter ki dile getirdiğimiz bu sorunlar çözülsün. Bu sorunların giderilmesi için de, kanun değişliği şart diye düşünüyorum”

Hem ceza vermeli hem de cezalar caydırıcı olmalı

Muhterem Turantaylak, yasaların adil olmasının yanı sıra suçun ağırlığınca ceza vermesi gerekliğine de inanıyor. “Ancak diğer yandan yine bu yasalar, insanları rahatsız eden, taciz eden, dolandıranlara da caydırıcı yaptırımlar içermeli” diyor. Bu konuda bir de önerisi var. “Örneğin; hanutçular ya da seyyar satıcılar tarafından turistlerin rahatsız edildiği tespit edildiğinde, en azından kişilerin huzur ve sükununu bozmak gibi bir suçtan adli işlemle karşılaşmalı. Tüm hasılatlarına el konulmalı” diye görüşünü açıklıyor.  

Plakası sahibi, “Ben kiraya verdim bitti” dememeli

Konuşmasında turistlere fahiş fiyat uygulayan taksiciler konuda da değinen Turantaylak “Taksi plakası sahibi, ‘Ben kiraya verdim bitti’ diyememeli. Kiraya verdiği şoförü takip etmeli. Sabıka kaydı olana kiraya vermemeli, şoförünün eylemlerinden de sorumlu olmalı. Bizler bu sorunlardan bıktık. Arkadaşlarımızla bir çıkış yolu arıyoruz. Emniyet teşkilatımız da, ilçe belediyemiz de özveriyle çalışıyor. Ancak, bunları toplayıp, kabahat olarak para cezası kesip bırakmak da, sorunlara çözüm olmuyor. Daha ciddi yaptırımlar gerekli. Tüm bileşenlerle, emniyetimizle, belediyemizle, büyükşehir belediyemizle, kaymakamlığımızla, valiliğimizle birlikte bu sorunları daha da büyümeden çözmeliyiz. Hukuki olarak alınacak önlemler için gerekirse, yasa değişiklikleri yoluna gidilmelidir. Bu konuda biz Old City Otelciler Platformu olarak da üstümüze düşeni yapmaya, çalışmalara katılmaya, öneri sunmaya hazırız. Aynı şekilde lokanta sahipleri ve diğer esnaflarla birlikte de bir çıkış yolu aramalıyız. Ancak daha kesin ve yapıcı çözümler üretebilmek için bugünden harekete geçmek gerekiyor. Lütfen herkes duyarlı olsun ve harekete geçsin” diye sözlerini noktalıyor.