AB Vatandaşları İngiltere’ye Pasaportla Girecek

397

Birleşik Krallık ‘İçişleri Bakanlığı’ Home Office tarafından yapılan açıklamaya göre, Avrupa Birliği vatandaşlarının ülkeye giriş şartları 1 Ekim 2021’de değişiyor.

Birleşik Krallık’ta oturma izni olmayan AB vatandaşları bu tarihten itibaren gümrük polisine geçerli bir pasaport ibraz etmek zorunda kalacaklar. Kimlik kartı yeterli olmayacak. Oturma izni olan AB vatandaşları ise ülkeye, 31 Aralık 2025 tarihine kadar kimlik kartları ile girebilecek.
Vize Gerekmiyor
Aynı açıklamada AB ülkelerinden gelen ziyaretçilerden vize talep edilmeyeceği de bildirildi. Birçok AB ülkesi Dışişleri yetkilileri Birleşik Krallık ile iş yapan veya ülkeyi sık sık ziyaret etmesi gereken vatandaşlarını bu tarihten önce bir pasaport çıkartmaları konusunda uyarıyor.
Hatırlanacağı gibi, ülkede yapılan son referandum ile Avrupa Birliği’den ayrılma (Brexit) kararı alınması ve bu kararın Avrupa Parlamentosu tarafından onaylanması üzerine, Birleşik Krallık 31 Ocak 2020’de resmî olarak AB’den ayrıldı. Ayrılma şartlarının görüşüldüğü geçiş dönemi de 31 Aralık 2020’de sona erecek.