Mars’ta Üs En Kuzey de Kurulacak

1747

SpaceX’in CEO’su Elon Musk, Mars’ın yüzeyinde kurulacak ilk üssün hangi bölgede olacağını açıkladı. Mars konusunda oldukça iddialı bir kişi olan Elon Musk, ilk üs için gezegenin en kuzey noktasını seçti.

Farklı gezegenlerin insanlar tarafından kolonizasyonu, genellikle bilim kurgu filmlerinde görülen şimdilik bir üyopya. Ancak son yıllarda bu ütopyanın gerçekleşme ihtimali artık daha yüksek sesle dile getirilir oldu. Farklı gezegenlerde kolonizasyonu denildiğinde şu an en olası gezegen ise “Kızıl Gezegen Mars” olarak tahmin ediliyor. Hatta Mars’ın, insanlığın ilk kolonileşeceği ilk gezegen olması da hedefleniyor.

Mars’ta kurulacak yaşam konusunda en tutkulu kişilerde olan SpaceX CEO’su Elon Musk da Mars’ın yüzeyinde kurulacak ilk üssün bölgesini seçti. Ünlü iş insanı, 2020 Mars Society Virtual Convention sırasında açıklama yaptı ve “İlk üs kızıl gezegenin en kuzeyine konumlanacak. Tamamen buzdan oluşan bu bölge, gelecekteki kolonistlerin solunabilir hava ve enerji için kullanılabilecek olduğunu düşünüyoruz” dedi. SpaceX’in Mars’a ilk Starship uçuşunun dört yıl içerisinde gerçekleştirileceğini ileri süren Musk, gelecekteki Mars’a yolculuğun tek yönlü olabileceğini vurguladı ve ancak her ne olursa olsun bunun oldukça görkemli olacağını da dile getirdi. Kaynak: WebTekno