İnat mı? Sabır mı? Merak mı?

1725

Peru devleti, Covid 19 önlemleri nedeniyle aylardır kapalı olan Machu Picchu harabelerini tek bir turistin gezmesi için ziyarete açtı. Çünkü turist harabeleri gezmek için 7 aydır bekliyordu..

Jesse Takayama isimli Japon turist, çok merak ettiği Machu Picchu harabelerini görmek için 7 ay önce Japona’dan Peru’ya gitti. Ancak Covid pandemisi çıktı. Harabelere ziyaret yasaklandı. Yakınındaki Aguas Calientes kasabasında beklemeye başladı. Harabeler bir türlü açılmadı. Ama o inat etmişti. 7 ay bekledi. Artık dayanamadı. Yetkili makamlara başvuruda bulundu.

Jesse Takayama Japon turist

Durum Peru Kültür Bakanı Alejandro Neyra’ya iletildi. Başvurusu özel olarak değerlendirildi ve Takayama’ya izin verildi. Yanında görevli olduğu halde harabeleri keyfince gezdi. Hayallerini gerçekleştirmenin mutluluğu ile gönlünce fotoğraflar çekti. Takayama, BBC Türkçe’de yer alan habere göre, “Bu gerçekten inanılmazdı. Teşekkürler Peru” mesajını yazdı.

Bu arada Peru Kültür Bakanı Neyra, da Kasım ayından itibaren harabelerin bulunduğu alanının turistlere açılacağını da müjdeledi. Neyra, Machu Picchu’nun yüzde 30 kapasite ile ziyarete açılacağını, pandemi şartlarına göre hareket edeceklerini söyledi. Harabeler 16 Mart tarihinden bu yana turistlere kapalı bulunuyor.