Antalya’daki Liman Katarlılara

1840

Kruvaziyer liman işletmecisi Global Yatırım Holding’in iştiraki olan Global Ports Holding, Antalya’daki ticari limanı Port Akdeniz’i Katarlı QTerminals’e sattı. Satışın toplam bedeli 140 milyon dolar.

Kruvaziyer liman işletmecisi Global Yatırım Holding’in iştiraki olan Global Ports Holding, Antalya’daki ticari limanı PortAkdeniz’i Katarlı QTerminals’e sattı. Satışın toplam bedeli 140 milyon dolar.   Global Yatırım Holding ve Global Ports Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kutman, Port Akdeniz’in QTerminals’e devri ile ilgili şöyle konuştu; “Bu anlaşma zaten güçlü olan Türkiye ve Katar ilişkilerini daha da ileriye taşıyacak. Satış işleminin tamamlanması ile birlikte Global Ports Holding’in, stratejisi doğrultusunda kruvaziyer odağının daha da artacak. Kruvaziyer operasyonları Covid-19 pandemisinden önemli ölçüde etkilenmeye devam etse de kruvaziyer turizmi uzun vadede önemini koruyor. Bu dönemde de dünyadaki önemli kruvaziyer limanları için önümüze çıkan fırsatları değerlendirmeye devam ediyoruz.”
Antalya’daki Port Akdeniz’, ticari kargo ihracat limanı, daha çok Asya ve Ortadoğu pazarlarına yönelik olarak konteyner, genel ve dökme kargo alanlarında faaliyet gösteren bir liman olarak hizmet veriyordu. Mehmet Kutman bu arada, portföylerindeki diğer ticari limanından olan Port of Adria Karadağ için de satış kararı alındığını ve görüşmelere başlandığını açıkladı. Kruvaziyer şirketlerinin 2021 için güçlü rezervasyonlar bildirmeye devam etmesinin sektörün geri dönüşü açısından cesaret verici olduğunu belirten Kutman, “Bu dönemde de dünyadaki önemli kruvaziyer limanları için önümüze çıkan fırsatları değerlendirmeye devam ediyoruz. Port Akdeniz 2006 yılından beri GPH’nin ayrılmaz bir parçası ve yıllar içinde Grubun başarılı gelişiminde çok önemli bir rol oynadı. Bununla birlikte, kruvaziyer limanı pazarında büyümemize devam ederken, Port Akdeniz yönetiminin öncelikli olarak ticari liman pazarına odaklanan bir organizasyona geçmesinin zamanı geldi. Önde gelen bir küresel ticari liman işletmecisi olarak QTerminals’in Port Akdeniz için ideal bir yuva olacağını ve tüm yerel paydaşların önümüzdeki yıllarda limanın QTerminals yönetiminden faydalanacağına inanıyorum” dedi.