Tiyatro Dekorları Kuş Evleri Oldu

2300

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, oyunlarda kullanılan dekor ve aksesuarlardan arta kalan parçaları marangoz ustalarının maharetiyle İstanbul’un kuşları için yuvaya dönüştürdü.

Gösterimden kalkmış oyunların kullanılamayacak durumda olan dekor ve aksesuarlar; sökme, zımparalama, kesme, montaj ve boyama aşamalarından geçtikten sonra geri dönüştürülüyor. Bu parçalar yepyeni kuş evleri haline geliyor. Bu sayede “Sıfır Atık” ilkesiyle israfın önlenmesi, kaynakların daha verimli kullanılması, çevresel risklerin azaltılması sağlanıyor. Osmanlı döneminde İstanbul halkının kuşlara olan ilgi ve şefkatinin göstergesi; camilerin, medreselerin ve hanların duvarlarına yapılan kuş evleriydi. İBB Şehir Tiyatroları yüzyıllardır süren bu geleneği yaşatıyor, şehirlerde yaşam alanları gittikçe azalan 300’ün üzerinde yerli ve göçmen kuş türünün yaşam alanlarını genişletmek için katkı sağlıyor.

Sosyal sorumluluk projeleri kapsamında İBB Şehir Tiyatroları atölyelerinde hazırlanan kuş evleri, başlangıç olarak şehrin 4 park ve bahçesinin 40 noktasına yerleştirilmeye başlandı. Projenin amacı, İstanbul’un hayvanların da yaşam alanı olduğunu ve bu yaşam alanını onlar için daha korunaklı hale getirmek.