3 Ayda 9 Operasyon 1 Ton Uyuşturucu

1608

İstanbul Havalimanı’nda gerçekleştirilen operasyonda 208 kilogram Khat cinsi uyuşturucu ele geçirildi. Son 3 ayda Gümrük Muhafaza ekiplerinin yaptığı 9 operasyonunda ele geçirilen Khat cinsi uyuşturucu miktarı bir tona yaklaştı.

Son operasyon da İstanbul Havalimanı Kargo Terminalinde yapıldı. Nijerya’dan getirilerek Çek Cumhuriyeti’ne gönderilmek üzere terminalde bekletilen ‘Moringa Çayı’ beyanlı gönderi riskli olarak değerlendirildi. X- ray taramasının ardından gönderi, narkotik detektör köpek ile kontrol edildi. Daha sonra açılmasına karar verildi. İstanbul Havalimanı Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü personelince açılan gönderinin içerisinde toplam 208 kilogram ağırlığında yaklaşık 10 milyon 400 bin lira değerinde Khat cinsi uyuşturucu ele geçirildi.

Gümrük Muhafaza ekipleri son üç ayda gerçekleştirilen 9 operasyonda yaklaşık bir ton ağırlığında Khat cinsi uyuşturucu ele geçirildiğini belirtti. Piyasa değerinin yaklaşık 50 milyon lira olduğu belirlenen uyuşturucuya yönelik yürütülen soruşturmalar devam ediyor.