Yabancılar Yedek Kulübesine

1934

THY filosundaki yabancı pilotları 6 aylığına ücretsiz izne çıkardı

Türk Hava Yolları, yayınladığı bilgilendirme notu ile şirkette görev yapan tüm yabancı kaptan ve ikinci pilotları 1 Kasım 2020 tarihinden itibaren 6 aylığına ücretsiz izne çıkardı. Bu süreç içinde yabancı pilotlar pass bilet haklarından yararlanırken pilotlara herhangi bir yer eğitimi, simülatör eğitimi de planlanmayacak.

Geçtiğimiz günlerde Havayolu Çalışanları Sendikası (HAVASEN), sayısı 1000’i bulan yabancı pilotlar konusunda rapor hazırlamış ve rapor başta Cumhurbaşkanlığı olmak üzere tüm ilgili kurumlara gönderilmişti.

Bu arada Başkan Kaptan Pilot Koçak, açıklama yapmış ve “Ülkemizde yaklaşık 1000’e yakın yabancı pilot var. Yabancı pilotun yaklaşık 50 bin lira aylık aldığını düşünürsek bu ücretler yılda 600 bin liraya yakın bir paraya denk geliyor. THY yabancı pilotlara ayrıca kira yardımı bile veriyor. Bizim hesaplarımıza göre 1000 yabancı pilotun Türkiye’ye yıllık maliyeti 100 milyon dolar civarında. Pandemi nedeniyle bizim pilotlarımız işsiz kalma tehlikesi yaşarken yabancı pilotlara ciddi paralar ödeniyor” demişti. Bu arada Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), 10 havayolu şirketine gönderdiği mektupta, Türkiye’deki havayolu şirketlerinde çalışanların yüzde 11’inin yabancı olduğunu belirterek, havayolu şirketlerinden “Türklerin dezavantajını ortadan kaldırmak için” yabancı çalışan oranını düşürmelerini istemişti..