Eyfel’in Kuyrukları Mazi Oldu

1972

Fransa’nın başkenti Paris’in sembolü Eyfel Kulesi’nin ziyaret edenlerin sayısı geçen yıl günde ortalama 25 bin kişiydi. Covid-19 nedeniyle ziyaretler şimdi günde ortalama 2 bin 500’e düştü.

Eyfel Kulesi önünde görülen uzun kuyruklar pandemi nedeniyle eridi gitti. Dünyanın en çok turist çeken kenti Fransa’nın başkenti Paris’in sembollerinden Eyfel Kulesi’nde şimdi eski günlerinden eser kalmadı.

Euronews’te yer alan habere göre, Eyfel Kulesi İşletme Büro’sunun (SETE) yaptığı açıklamada geçen yıla oranla ziyaretçi sayısının yüzde 10-20 seviyesinde düştüğü ve günde sadece ortalama 2 bin 500 bilet satıldığı belirtildi.

Günlük bilet satışı 25 bindi

SETE Başkanı Jean-Francois Martins daha önceki sezonlarda günlük bilet satışının 25 bin civarında olduğunu, yabancı turist sayısının da büyük oranda düştüğünü açıkladı. Martins, Covid-19 sonrası Paris’i daha ziyade Paris bölgesi etrafındaki ve Fransa genelindeki yerli turistlerin ziyaret ettiğini de vurguladı.

SETE sözcüsü Isabelle Esnous de Eyfel Kulesi’ni yüzde 85 oranında yabancı turistlerin ziyaret ettiğini bu sebeple de gelirlerinin 2019’a oranla büyük ölçüde düştüğünü kaydetti.

Eyfel Kulesi, önünde oluşan uzun bilet kuyruklarıyla biliniyordu. Yetkililer koronavirüs salgını sebebiyle kulenin tepesine çıkan asansörlerde de sosyal mesafe kuralı uygulandığını ve normal taşıma kapasitesi sayısını yarıya indirdiklerini duyurdu.