Turizmin Toparlanması 2022’ye Kadar Olmaz

2042

Dünya Seyahat ve Turizm Konseyi (WTTC), Başkanı Gloria Guevara, Covid-19 nedeniyle dibe vuran küresel turizm sektörünün toparlanmasının 2022 yılına kadar olamayacağını açıkladı ve 100 milyon kişinin işini kaybedebileceği uyarısında bulundu.

Suudi Arabistan’ın Başkenti Riyad’da Future Hospitality Zirvesi’ne düzenlendi. Zirveye video konferans yöntemi ile bağlanan Guevara, “18 ay içinde toparlanabiliriz. Ancak, bu süre uluslararası düzeydeki işbirliğine bağlı olarak değişebilir. Bazı ülkeler pandemi sırasında kısıtlamalar uygulayarak iyi bir karar verdi. Ancak turizm işletmelerini yeniden açma konusunda bir planları yok. Seyahat tek yönlü gerçekleşmez, birçok sektörün bir arada çalışmasıyla mümkün olur. Bizim görevimiz, turizmin faaliyetlerinin yeniden başlayabilmesi için şirketler arasındaki ilişkileri inşa etmek ve ülkelere yardım etmek” dedi..

100 Milyon İşsiz

Bununla birlikte turizmin 2022 itibariyle normale dönmemesi durumunda 100 milyon kişinin işsiz kalabileceği konusunda da uyarıda bulundu. Guevara, corona virüs aşısının bulunmasının bu hususta hayati bir rol oynadığını vurgulayarak söyle konuştu; Yıl sonunda bir aşının bulunacağına inanıyoruz, ancak aşının dağıtımının nasıl gerçekleşeceğini bilmiyoruz. Bu yüzden işbirliğinin önemini tekrarlamak istiyorum. Sektörün geleceği için ihtiyacı olan herkesin aşıya ulaşabildiğinden emin olmamız gerekiyor”