CRR’de Cumhuriyet Bayramı Özel Konseri

2481

Cemal Reşit Rey Konser Salonu‘nda, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 97’nci yılı, Cumhuriyet’in müzikte getirdiği yeniliklere yakışır konser ile kutlanıyor.

29 Ekim perşembe gecesi Cumhuriyet Bayramı “Özel Konseri”ni şef Orhun Orhon yönetiyor. Konserde Gedik Flarmoni Orkestrası ile başarılı genç besteciler Mahir Cetiz ve Cem Oslu sahne alıyor. Sanatçılar yeni bestelerinin dünya prömiyerleri ile Cumhuriyet’in ilk dönem bestecilerinden, ulusal müzik akımının önemli temsilcilerinden Ulvi Cemal Erkin’in “Sinfonietta” adlı yaylı orkestra eserini seslendirecek.

Geçmişle bugün arasında müzik köprüsünün kurulacağı konserde “Anadolu Nefesli Beşlisi” de sanatseverler ile buluşuyor. Besteci Mahir Cetiz, dünya prömiyeri yapılacak olan yaylı çalgılar için yazılmış “Aydınlığın Çağrısı” adlı eserini “Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunun 97’nci yıl dönümünden 1923’teki kuruluş zamanına uzanmaya çalışıyorum” diyerek tanımlıyor.

Konserde besteci Cem Oslu’nun üflemeli beşli, yaylı çalgılar orkestrası ve vurmalı çalgılar için yazdığı “Yolculuk” adlı eseri de çalınacak. Sanatçı dünya prömiyeri yapılacak olan eserini, savaş zamanında geçen, müziğin ve sevginin hayat zorlaştıkça artan değerini konu alan bir hikâyenin üzerine oluşturduğunu belirtiyor.

Saat 18.00-20.00 arasında pandemi koşullarına uygun olarak gerçekleştirilecek konserde sanatçılar müzikseverlere 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı coşkusunu yaşatmanın gururunu hissettiklerini şimdiden vurguluyorlar.