İstanbul Dünyanın En İyi 21’nci Şehri

2105

Nüfusu 1 milyondan fazla olan dünyanın önde gelen büyük kentlerinin, yerel halk ve ziyaretçilerin altı ana kategorideki değerlendirmeleri ile  belirlenen “Dünyanın En İyi 100 Şehri  2021 Listesini” açıklandı. İstanbul, söz konusu listede 21’nci sırada yer aldı.

Kerem Köfteoğlu

Resonance Danışmanlık şirketinin hazırladığı “Dünyanın En İyi 100 Şehri 2021” listesinden derlenen bilgilere göre, söz konusu çalışma “6P” diye özetlenen yer (Place), insanlar (People), programlama (Proggramming), ürün (Product) refah (Prosperity) ve tanıtım (Promotion) ana kategorileri temel alınarak yapıldı.

Yerel halk ve ziyaretçiler, şehirleri altı ana kategoriye bağlı 25 alt başlık altında toplanan konulara göre değerlendirdi. Alt başlıklarda hava durumu, ortalama güneşli gün sayısı, güvenlik, turistik yerlerin sayısı, açık hava etkinlikleri, COVID- 19 vaka sayısı, havalimanı bağlantısı, gezilecek yerler, müze ve sanat kurumlarının sayısı, kongre merkezleri, ekonomik büyüme, kişi başına düşen GSYİH, gece hayatı, restoran sayıları, AVM’ler, nüfus ve işsizlik oranı gibi konular bulunuyor.

COVID-19 salgını herkesi zorladı

On yılı aşkın bir süredir turizm, gayrimenkul ve ekonomik kalkınma konusunda uzman bir ekibe sahip olduklarını vurgulayan Resonance Danışmanlık Başkanı Chris Fair, “Yaşanabilir en iyi şehir algısını şekillendiren faktörler hakkında kapsamlı araştırmalar yaptık. COVID-19 salgını bizi ve şehirlerimizi daha önce hiç yaşamadığımız bir şekillerde zorladı. Gelişmeler bizi, yaşama, çalışma ve iş yapma şeklimizi gözden geçirip, bunlar üzerinde yeniden düşünmeye zorladı” dedi.

Parklardan restoranlara, spor salonlarından müzelere kadar tüm mekanların kapatıldığı, insanların ortak alanlardan uzak durduğunu hatırlatan Fair “Pandemi bize, yaşadığımız veya ziyaret etmekten keyif aldığımız şehirlerin değerli olduğunu öğretti. En İyi Şehirler sıralamasının altıncısını hazırlarken, bütün bu gerçekleri göz önüne alarak, üç yeni faktör ekleyip çalışmamızı genişlettik. Şehirlerdeki refah kategorisindeki işsizlik oranında  temmuz ayının güncel verilerini kullandık.”

Gelir eşitsizliği endeksi ve şehirlerde milyon kişi başına COVID-19 vaka sayısında da 31 Temmuz 2020 tarihindeki güncel verileri baz aldıklarını hatırlatan Fair açıklamalarını şöyle noktaladı: “En İyi Şehirler sıralaması, bu üç yeni faktöre ilişkin standart ölçütlerin yanı sıra, hava durumu, suç ve hane halkı gelirleri gibi konuları da içeriyor. Şehir yaşamını çekici kılan kaliteli restoranların, mağazaların, gece hayatı ve diğer deneyimlerin sayısını ölçmek için kullanıcı tarafından oluşturulan verileri birleştiriyoruz. Bu yüzden metodolojimiz diğerlerinden ayrılıyor. Krizin şehirler üzerindeki etkisini deneyimsel bir bakış açısıyla ölçmek için farklı bakış açısına sahip veri çalışmamız devam edecek.”

DÜNYANIN EN İYİ 25 ŞEHRİ- 2021

1Londraİngiltere
2New YorkABD
3ParisFransa
4MoskovaRusya
5TokyoJaponya
6DubaiBEA
7SingapurSingapur
8Barselonaİspanya
9Los AngelesABD
10Madridİspanya
11Romaİtalya
12ŞikagoABD
13TorontoKanada
14San FranciscoABD
15Abu DabiBEA
16St. PetersburgRusya
17AmsterdamHollanda
18BerlinAlmanya
19PragÇekya
20WashingtonABD
21İstanbulTürkiye
22Las VegasABD
23DohaKatar
24SeulG. Kore
25SidneyAvustralya

Kaynak: Resonance Danışmanlık