Kasım’da 3’ü Yeni, 45 Oyun

2636

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, kasım ayında 3’ü yeni, 30’u özel tiyatroların misafir oyunları olmak üzere 45 oyunla seyirci karşısına çıkıyor.

Sezon minimalde sahnelenen eserler, daha az kadroyla temsil edilebilecek eserler arasından seçildi. Oyunların süreleri 60-70 dakikayı aşmayacak şekilde tek perde olarak belirlendi. Dekor ve ışık minimum seviyede tutuldu. Sanatçı ve teknik ekibin sağlığı için daha az sayıda temsil sahnelenirken kazanılan zaman ve mekân olanakları da özel tiyatroların oyunlarına yer verilmesi kararı alındı.

Şehir Tiyatrolarının kasım ayında sahnelenecek oyunları şöyle: Sen İstanbul’dan Daha Güzelsin, Rüstemoğlu Cemal’in Tuhaf Hikâyesi, İfigenya, Zehir, Geçit, Matruşka, Ay Carmela!, Çın Sabahta, Melek, Antigone, Kısraklı Kadın, Uzlaşma, Bir Gün Ayakkabımın Teki, Elma Kurdu Kırtık.

Destek verilen misafir oyunlar: Merhaba, Vişne Bahçesi, Lal Hayal, Baba, Hedda Gabler, Fotoğraf 51, Daha İyi Günlerimiz Olmuştu, Fanatik, Van Gogh, Marx İstanbul’da, Übü Hep Übü, Halktan Biri, Kim Geldi?, Bir Delinin Güncesi, Bence Hiç Komik Değil, Yalan Dolan, Dali’nin Kadınları, Çocukluğun Soğuk Geceleri, Angina Pektoris, Küskün Yüreklerin Türküsü, Pasaport or Pasaport Oder Reisepass, Actor, Hipokrat, Bir Garip Orhan Veli, Tezgah, Akciğer, Gayr-i İhtiyari, Tırnak İçinde Hizmetçiler, Muamma, Karahindiba, Üçü Bir Arada.

Kasım 2020 programındaki yeni oyunlar şöyle; 

Rüstemoğlu Cemal’in Tuhaf Hikâyesi; Demirci ustası Rüstem’in oğlu Cemal’in, Girit’te başlayıp İstanbul’da son bulan “tuhaf” hikâyesi. Meddah üslubuyla modern tiyatronun teknik olanakları birleştirilerek anlatılıyor. Cengiz Toraman’ın yazıp yönettiği oyunda Esen Koçer, Levent Üzümcü rol alıyor. Oyun, 10-12-14 Kasım’da Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde, 21 Kasım 2020 tarihinde Kağıthane Sadabad Sahnesi’nde.

İfigenya; Antik Yunan’ın bilinen üç büyük tragedya yazarından biri olan Euripides’ten, merkezine farklı mitolojilerde konu edinilen kurban ritüelini alan bir klasik. Yazarın Bakkhalar ile beraber en sık yorumlanan tragedyalardan biri olan oyunu İfigenya; Kral Agamemnon’un Troya seferi öncesi tanrılardan yardım alabilmek için kendisinden istendiği üzere kızını kurban edişinin öyküsü. Oyun kurban ritüelini, Euripides’in ödünsüz ve sorgulayıcı yaklaşımıyla erk sahiplerinin iktidar uğruna savaş ve yıkımla girdikleri ilişkiyi sahneye taşıyor. Vatan ve zafer uğruna feda edilen kız çocuğunun binlerce yıllık öyküsü, bugün dünyanın farklı köşelerinde yaşanan savaş ve çatışmaların sebep olduğu yıkımlarla, aile trajedileriyle akrabalık kuruyor. Klasik eserlere getirdiği çağdaş yaklaşımlarla tanıdığımız yönetmen Serdar Biliş, bu köklü tragedyayı da güncel bir yorumla seyirciyle buluşturuyor. Euripides’in yazdığı, Serdar Biliş’in uyarlayıp yönettiği oyunda Caner Çandarlı, Ceren Kaçar, Elvan Boran rol alıyor. Oyun 26 Kasım 2020 tarihinde Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde.

Antigone; Devletin olmazsa olmaz yasası, bireyin vicdanında karşılığını bulamazsa, iktidarın elinde tuttuğu iki ucu kızgın demir kimi yakar? Sophokles’in binlerce yıl önce kaleme aldığı aynı adlı oyunundan uyarlanan Antigone’de; aynı savaşta birbirini öldüren, ama biri kahraman diğeri hain ilan edilen iki kardeşine de, son görevini yapmakta kararlı olan Antigone ile; devletin varlığıyla kendi varlığını eş tutan Kreon’un buyruklarından geri adım atmayan duruşu karşı karşıya geliyor. İnsanlığın tüm kadim deneyimleri tarihe gömülürken yine de çözülmeyen, kaybolmayan çelişkilerimizi sahneye getiren “Antigone”, dünden bu günü tartışıyor. Sabahattin Ali’nin çevirdiği Engin Alkan’ın uyarlayıp yönettiği oyunda Aslı Menaz, Cengiz Tangör, Destan Batmaz, Gözde İpek Köse, Onur Şirin, Özgün Akaçça, Zafer Kırşan rol alıyor. Oyun, 24, 26, 28 Kasım 2020 tarihlerinde Üsküdar Musahipzade Celal Sahnesi’nde. Gaziosmanpaşa Sahnesi’nde.

DESTEK VERİLEN MİSAFİR OYUNLAR

Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi Dostlar Tiyatrosu; Merhaba, 7 Kasım Kocaeli Şehir Tiyatroları; Vişne Bahçesi, 19 Kasım. Songül Öden; Lal Hayal, 21 Kasım Pürtelaş Tiyatro; Baba, 22 Kasım. Pangar; Hedda Gabler, 28 Kasım Craft’ın oyunu Fotoğraf 51, 29 Kasım.

Fatih Reşat Nuri Sahnesi Oyun Atölyesi; Daha İyi Günlerimiz Olmuştu, 12 Kasım SBR Prodüksiyon; Fanatik 14 Kasım Tiyatro Gerçek; Van Gogh, 26 Kasım Tiyatro Evi; Marx İstanbul’da, 28 Kasım

Kağıthane Sadabad Sahnesi Tiyatrops’un oyunu Übü Hep Übü, 14 Kasım Komediatürk; Halktan Biri, 28 Kasım.

Gaziosmanpaşa Sahnesi Askıda Tiyatro; Kim Geldi?, 21 Kasım Tiyatro Biteatral; Bir Delinin Güncesi 28 Kasım.

Sultangazi Hoca Ahmet Yesevi Sahnesi Tiyatro Retorik; Bence Hiç Komik Değil, 7 Kasım Tema Sanat; Yalan Dolan, 14 Kasım Çolpan İlhan&Sadri Alışık Tiyatrosu: Dali’nin Kadınları, 28 Kasım.

Kadıköy Haldun Taner Sahnesi Seyyar Sahne; Çocukluğun Soğuk Geceleri, 3 KasımKüçük Salon; Angina Pektoris, 5 Kasım Tatavla Tiyatro; Küskün Yüreklerin Türküsü, 7 Kasım Germinal Tiyatro Pasaport or Pasaport Oder Reisepass, 24 Kasım Tiyatro Avesta; Actor, 26 Kasım Toy İstanbul; Hipokrat, 28 Kasım

Üsküdar Musahipzade Celal Sahnesi Reha Özcan Kumpanyası; Bir Garip Orhan Veli, 12 Kasım İkinci Kat; Tezgah, 14 Kasım Tiyatro.in; Akciğer, 17 Kasım Giyotin Sanat; Gayr-i İhtiyari, 19 Kasım

Üsküdar Kerem Yılmazer Sahnesi Tiyatro Hemhal; Tırnak İçinde Hizmetçiler, 26 Kasım Kumbaracı 50; Muamma, 28 Kasım

Ümraniye Sahnesi Civil Production; Karahindiba, 3 Kasım İstanbul Halk Tiyatrosu; Üçü Bir Arada, 17 Kasım