Ruslar 2021’den Önce Turist Beklemiyor

1950

Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR) Başkanı Maya Lomidze, Rusya’nın yabancı turist kabulüne şimdilik kesin olmamakla birlikte mart-nisan 2021’de başlayabileceklerini söyledi. Ancak kapıların açılması kademi olacak.

İngilterenin kapılarrını kapatmasnın ardından Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR) Başkanı Maya Lomidze, Rusya’ya gitmek isteyen turistler için açıklama yaptı. Lomidze, Ocak 2021’den itibaren 52 ülke vatandaşına elektronik vize ile Rusya’yı ziyaret etme hakkı tanınacağını hatırlattı.

Buna göre yabancılar e-vize ile Rusya’ya 29 noktadan giriş yapabilecek. 29 noktanın 12’si havalimanları. Bu havalimalları da; Belgorod, Volgograd, Yekaterinburg, Kazan, Krasnodar, Krasnoyarsk, Moskova, Nijny Novgorod, Novosibirsk, Rostov-on-Don , Samara ve St.Petersburg.

Deniz yoluyla girilebilecek noktalar St.Petersburg, Vladivostok ve Zarubino (Primorsky Bölgesi) limanlarından oluşuyor. Rusya’ya karayoluyla e-vizeyle girilebilecek noktalar arasında ise Kaliningrad bölgesinde 6 sınır kontrol noktası bunlar da; (Bagrationovsk, Gusev, Mamonovo (Gzhekhotki ve Gronovo), Morskoye, Sovetsk).

Turkrus’ta yer alan habere göre, elektronik vize, artık Rusya’nın belli bölgelerini değil tümünü kapsayacak. Rusya’da kalış süresi de 8 günden 16 güne çıkarılacak. Elektronik vizeyi internetten, turistik, iş, sağlık amaçlı almak mümkün olacak. 40 ABD Doları karşılığında alınabilecek elektronik vize, 6 yaşa kadar çocuklar için ücretsiz.