İkinci Covid Dalgası Avrupa’yı Kilitledi

1874

Pandemi kış aylarında başladı. Tüm dünyayı kısa sürede dize getirdi. Yaz ortalarına doğru bir kaç ay hayat yavaş yavaş yeni normale döndü. Avrupalılar hayatın gerçekten normale döndüğüne inandı.

Sait YARDIMCI

Eski yaşama hemen dönüldü. Paris müzeleri ve Barselona’nın kafeleri tenha bile olsa açıldı. Almanlar, Hollandalılar ve Danimarkalılar Akdeniz sahillerinde tatillere gitti. Ağustos ve eylül aylarında, okullar açıldı. Çocuklar okula gitmeye başlayınca Covid-19 enfeksiyonları arttı. Vatandaşların tepkisinden endişe duyan hükümetler, sert sosyal mesafe önlemlerini yeniden uygulamaya koydu.

İkinci bir covid-19 dalgası şimdi Avrupa’yı yıkıyor. Pek çok ülkede, teyit edilen vakaların günlük sayıları bahar aylarındaki zirvelerini aştı. Ancak bunun nedeni bana göre çok daha fazla test yapılması ile doğru orantılı. Ölüm oranları önemli ölçüde daha düşük kaldı. Geliştirilen ve kaç kişinin virüse maruz kaldığını gösteren serolojik testlere dayanan bir model, ikinci dalganın henüz birinciyle eşleşmedi. Ancak hastaneye yatışlar artıyor. Avrupalı sert önlemlere geri dönüyor: Restoranları kapatmak, karantina ve sokağa çıkma yasakları yeniden geriye geliyor.